| Happy a întrebat:

Am un baietel de 5 ani si a racit.Am fost la doctor si face antibiotic injectabil, in ciuda acestui fapt el continua sa faca febra si sa se simta rau. Ce as putea face?

Va rog dau funtita. crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| tyana a răspuns:

Depinde de cate zile face antibiotic injectabil.In mod normal antibioticului ii trebuie ceva timp pana isi face efectul, iar daca raceala a fost atat de avansata incat sa necesite injectabil inseamna ca mai dureaza.
Ai mare grija sa il supraveghezi mereu si e foarte important sa ii scazi temperatura corporala cat poti de repede pentru ca atunci cand e foarte crescuta stii bine ca exista riscul aparitiei convulsiilor.De asemenea medicul trebuie sa il consulte zilnic in aceasta perioada sa vada evolutia bolii pentru a sti daca antibioticul isi face efectul.
Inarmeaza-te cu rabdare si multa putere draga mea(stiu ce simti pentru ca si eu sunt mama) si fii atenta la micut! Multa sanatate si asteptam vesti bune!

5 răspunsuri:
| andre999 a răspuns:

Racelile de obicei sunt virale deci nu necesita antibiotice. Dar din moment ce doctorul i-a prescris antibiotice inseamna ca ori a observat ceva ce sa indice bacteriile sau e prost. Eu v-as zice sa-l tratati cu paracetamol si sa va duceti la alt medic care sa-l controleze mai bine inainte sa inceapa un tratament care sa-i compromita sistemul imunitar. Febra e un semna ca sistemul imunitar lupta cu infectia dar ea poate fi oprita cu paracetamol. Vedeti ce se intampla si daca starea copilului continua sa se deterioreze duceti-va la alt medic. Recomand spitalul Matei Bals.

| eni a răspuns:

Du-te la un alt medic, poate prima nu a nimerit diagnosticul.La un spital de copii, acolo sunt mai multi medici specialisti.Incearca cu supozitor algocalmin, ar trebui sa-i scada febra, si sirop panadol.La mine a dat rezultate. O zi buna si multa sanatate. Sa-i dati multe lichide, ceai cu miere si lamaie.

| thealchemist a răspuns:

Sa cauti un alt doctor, pentru a-l verifica pe primul.

| fly a răspuns:

Buna! Vreau sa spun ca mie imi pare ciudat ca i-au dat antibiotic pentru raceala.In general antibioticul se ia pentru infectii, bacterii si nu virusi cum sunt cei care provoaca raceala.Eu as inceta sa-i dau antibiotic si m-as limita la un tratament specific pentru raceala cum ar fi paracetamolul si bineinteles multe multe citrice. Specific ca antibioticele luate fara un motiv real slabesc imunitatea si creeaza posibilitatea de a nu raspunde la aceste medicamente atunci cand intr-adevar este nevoie.Asta daca fiul dvs nu are altceva, adica doar daca e raceala atunci eu imediat nu i-as mai da antibiotice.Sanatate!

| Happy explică:

Deci este bolnav, nu m-am exprimat bine