| aiary a întrebat:

As avea o intrebare in legatura cu medicamentul "Furazolidon", si anume, trebuie luat neaparat din 6 in 6 ore? La farmacie asa mi s-a recomandat, de altfel am citit si eu prospectul si e in categoria antibioticilor, doar ca pe prospect nu specifica intervalul de ore, scrie doar 1-4 pastile/zi. Si cam cate zile trebuie luate? Daca ma simt mult mai bine dupa o zi mai trebuie sa continui? Stiu ca e indicat ca tratamentul cu antibiotice sa sa tina vreo 4 zile, chiar daca problema trece, altfel data viitoare nu-si mai face efectul.
Va rog, niste recomandari? Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alin4uuu a răspuns:

Buna furazolidon nu este antibiotic poate face parte din categoria lor dar nu e, poti lua doua comprimate odata daca problema e destul de dificila daca nu ia una si incearca sa mananci cat mai uscat, bea ai ceai de menta dar sa nu pui mult zahar.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, trebuie luat din 6 in 6 ore si tratamentul trebuie sa dureze minim 3 zile

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"3. CUM SĂ LUAŢI FURAZOLIDON TERAPIA :
Luaţi întotdeauna Furazolidon Terapia exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră.
Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.
Furazolidon Terapia 100 mg este indicat doar pentru tratamentul adulţilor.

Dacă medicul dumneavoastră nu v-a recomandat altfel, dozele uzuale sunt:
- Tratamentul infecţiilor intestinale (enterite, enterocolite infecţioase, toxiinfecţii alimentare, dizenterii bacilare) sau al holerei : doza recomandată este de un comprimat Furazolidon Terapia 100 mg (100 mg furazolidonă), administrat de 4 ori pe zi, la intervale de 6 ore, timp de 5-7 zile.
- Tratamentul lambliazei: doza recomandată este de un comprimat Furazolidon Terapia 100 mg (100 mg furazolidonă), administrat de 4 ori pe zi, la intervale de 6 ore, timp de 7-10 zile." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.marmedi.ro/prospecte/FURAZOLIDON%20TERAPIA%20100%20mg.pdf

Faci tratament cel puţin 3 zile.

Toate cele bune.