| Katrisse a întrebat:

Buna seara. În urma cu 3 zile am primit rezultatele analizelor de la medicul ginecolog si mi-a ieșit la analize chlamydia trachomatis. Am primit sa fac tratament timp de 7 zile cu antibiotic si ovule tergynan flora. Am început tratamentul în urma cu 3 zile, dar ieri mi-a venit menstruația si sunt puțin în dilema. Nu știu dacă sa continui sau nu tratamentul cu ovule. Pe prospect scrie sa continui si in timpul mestruatiei, însă din ce am citit pe internet sunt șanse ca tratamentul sa nu își mai faca efectul pe perioada menstruației.
Ce părere aveți

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Respecta intrutotul indicatiile pe care le-a precizat si specificat producatorul medicamentului in prospectul insotitor. Comprimatele intravaginale Tergynan se pot fi folosi si in timpul zilelor de menstruatie conform prospectului :
Administrare Tergynan, comprimate. vaginale :
De obicei, 1 sau 2 comprimate vaginale pe zi timp de 10 zile consecutiv.
Tratamentul poate dura pana la 20 de zile in cazul infectiilor micotice confirmate.
Tratamentul trebuie mentinut si in timpul menstruatie!
Multa sanatate!