| question0911 a întrebat:

Astazi am fost la dentist si doctorul mi-a spus ca nu am absolut nicio carie. Ma dor putin maselele, din cand in cand. Ma gandeam ca asta ar fi din cauza maselelor de minte, care se vad foarte putin in gingie. Am 16 ani jumatate. Este posibil ca acestea sa ma doara din cauza acestor masele, care incep sa impinga dintii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| zăGhost a răspuns:

Nu prea cred. De obicei, durerea e locala la maselele de minte. Poate ai o sensibilitate dentara. Foloseste pasta de dinti pentru dinti sensibili si vezi cum esti.

| kopli a răspuns:

Daca de vina sunt maselile de minte, simti durere in acea zona.

| 8irina8 a răspuns:

Daca esti atent de unde provine durerea vei observa ca vine din spatele maselelor (daca de la cele de minte te dor). Mie cand mi-au iesit simteam ca ma doare in partea de sus a maxilarului, gingia chiar.