| Editzelu a întrebat:

De curand am fost la dentist(specialist in ceea ce am eu) pentru a-mi pune un aparat dentar.
Dentistul mi-a spus ca trebuie sa-mi pun doar la dintii de sus insa pentru asta trebuie sa scot doua masele de jos.
Multa lume, inclusiv alti dentisti (cei drept mai putin cunoscatori in ceea ce am eu) au spus ca scosul maselelor este ceva aiurea si ca o sa raman stirb si o sa am mai mult de suferit.
Spuneti-mi va rog ce sa fac!
Sa continui sa-mi scot maselele sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonim646410 a răspuns:

De ce sa ti le scoti? Se misca cumva? Ce masele sunt? Molari de minte? Daca da, atunci nu e o problema. Cunosc multe persoane carora le.au fost extrasi molarii de minte si traiesc bine-mersi.

| Editzelu explică (pentru Anonim646410):

Nu! Nu sunt molarii de minte!
Sunt imediat dupa canini!

| Anonim646410 a răspuns (pentru Editzelu):

Atunci nu, nu e o solutie sa iti scoti premolarii. Vorbeste si cu alti ortodonti.

| Editzelu explică (pentru Anonim646410):

Ok! Mersi de sfat!

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Ar fi bine sa aflii si parerea altui medic inainte de a accepta sau nu extractia. Se prea poate ca parerea exprimata de al doilea sa fie identica cu cea a medicului tau. Asta, din motive ortodontice ---atunci cand molarul al treilea impiedica buna desfasurare a tratamentului ortodontic se recomanda extractia maselei.

| anonima5682651 a răspuns:

In aceeasi situatie sunt si eu mie imi trebuie si sus si jos si mi-a spus sa-mi scot doua de sus doua de jos. Toata lumea mi-a zis sa nu fac asa ceva fiindca mi se va slabi dandura pe viata! Deci nu merita!