| Alex5363666 a întrebat:

Am fost la dentist sa îmi fac o programare pentru albirea dinților,bun!
Și vreau sa îmi pun și aparat dentar ca am dinții de jos putin strâmbi, doar putin.Și am făcut radiografia la dinți.
Medicu a spus ca am rădăcinile de la măselele de minte de 3 ori mai mari decât la o persoana obișnuita, ca nu a mai văzut la nici un pacient așa ceva laughing
Și ca trebuie sa îmi scoată măselele de minte pentru a putea pune aparatu! Chiar trebuie scoase neaparat? Gen nu poate pune aparatu ăla doar la dintii din fata cei de jos?
Ca ma doare sufletu sa scot măselele ce nu sau cariat niciodată și am 21 de ani,fumez, beau sucuri dar nu am avut nici o carie niciodată.Mai ales ca ma simt și mândru ca am fost dotat de mama natura cu rădăcini mai mari de cât alte persoanelaughing

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai vazut niciodata cum se pune un aparat dentar nu?
Sarmele se leaga de dintii din capetele indepartate si se fixeaza pe fiecare dinte.

Un sfat: daca nu ai dinti strambi si nu te supara, nu scoate maselele de minte, ca-i pacat sa renunti la dintii tai sanatosi de pe acum.
Una este sa fii avut dintii de minte crescuti aiurea si trebuind sa-i scoata si alta este sa ti-i scoata inutil, doar pentru ca vrei sa-ti pui niste sarme in gura, care sa-i indrepte usor, doar estetic, pe ceilalti.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1.Mai cere parerea altui ortodont.
2. La 21 de ani abia ti-au crescut maselele de minte, au tot timpul din lume sa se strice primele laughing
3. Daca tii la dantura ta, nu o mai maltrata cu tratamente de albire; alea iti subtiaza smaltul, lasa dentina goala, iar cariile vor intra ca in branza.

Si eu sunt de parere ca extractiile nu trebuie facute decat cu motiv intemeiat. Radacinile din gura sunt foarte importante, la batranete pot fi suportul unor lucrari, altfel poate fi necesar implantul sau proteza "placa".
Dar intr-adevar, niste radacini aiurea iti presa toata dantura, si o pot stramba.
Cere totusi parerea unui alt ortodont, poate incearca sa ii indrepte fara extractii.

| Lioana a răspuns:

Eu nu as scoate maselele de minte. Sa se descurce si sa puna aparatul peste ele, ca doar se face la comanda aparatul dentar. Nu e standard.

| blackann a răspuns:

Aparatul dentar nu poate fi pus daca nu iti scoate maselele de minte.
altfel iti indrepti dintii degeaba, pentru ca vor creste si ii vor impinge pe restul.
daca vrei sa dai bani si sa treci printr-un chin efectiv degeaba atunci nu le scoate.
nu esti mai inzestrat ca ai radacinile mai mari, nu e neaparat de bine.

Întrebări recente