| Constantinescu_ValenTin_1998 a întrebat:

Buna seara, bine v-am regăsit. Am revenit si eu cu o întrebare.
Boala anumită Lupus este o boala rară data de handicap?
Va rog frumos am nevoie de un raspuns urgent.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut, depinde ce literatura citesti.

Definitia acceptata este ca e o boala autoimuna si ca celulele se ataca bezmetice unele intre altele.

Dar daca iesi din sfera acceptata, si treci la alternativa, lupus se poate rezolva cu metode alternative, relativ usor.

| Donsavas a răspuns:

Nu. O boala se încadrează la handicap cand esti handicapat. Nu poti munci sau sa te integrezi. Faptul că poti ajunge acolo nu inseamna ca esti declarat automat. Cu tratament, boala se tine sub control.

| Constantinescu_ValenTin_1998 explică (pentru Donsavas):

Si in ce grad de handicap se incadreaza? In gradul 1 sau?

| Yes a răspuns:

Lupus-ul este o boala autoimuna. Asta înseamnă că anumite celule din corpul tău le atacă pe altele, ca și cum ar fi celule străine. Din asta rezulta diferite complicații, mai ușoare sau mai severe. Cheia este consultul periodic cu medicul.