| adriangabor92 a întrebat:

Buna seara. Bunica mea are 79 de ani si tot retine apa in corp (i se umfla picioarele, genunchii, se baloneaza, etc), la 2-3 saptamani recidiveaza. Oare care este cauza si cum poate fi tratata definitiv? A fost internata de 2 ori la cardiologie, i s-a dat tratament, are tratament de la medicul de la diabet si tot recidiveaza. La ce doctor trebuie sa mearga bunica mea ca sa se vindece? Astept raspunsul dvs. Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Ceea ce descrii tu este o consecință a bolilor pe care le are. Din păcate la 79 de ani nu mai poate fi vorba de vreun tratament definitiv pentru ca are o vârstă respectabilă deci organismul ei nu mai e chiar la prima tinerețe.

Trebuie sa meargă la controale după programul indicat de medic si sa își ia medicamentele. Din păcate asta e tot ce poate face la varsta asta.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bunica ta are destul de multe probleme de sanatate care nu au fost tratate la timp si acum nu stim daca este dispusa sa faca ce trebuei ca sa reverseze aceste boli.

De exemplu: diabetul de tip 2 este complet reversibil si poate sa-l reverseze daca slabeste serios. Reversand diabetul se vor dezumfla picioarele, problemele cardiace se vor ameliora sau chiar dispare, fiindca grasimea care este pe organe, afectaeza toate organele interne.

Răspuns utilizator avertizat