| Alexia16ale a întrebat:

Buna seara, Ce se intampla daca nu mananci nimic timp de o saptamana? am vazut ca dietele folosesc postul cu apa pentru a slabi repede

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Oricum ar fi, nu recomand așa ceva.
Organismul are nevoie zilnic de nutrienți. Și pe lângă aceștia are nevoie zilnic de vitamine și minerale.
Noi când ne hrănim zilnic în mod normal, organismul nu-și poate lua toate acestea în fiecare zi după cum are nevoie, pentru că în alimentația noastră este aproape imposibil să-i oferim absolut toate acestea.
Dar organismul își stochează din timp vitaminele și mineralele în piele, mușchi, oase, etc, și le scoate astfel din "cămări" în ziele când nu le primește, și în zilele de bătrânețe când nu le mai poate asimila.
Nutrienții sunt produsele care organismul le arde, le transformă în energie. Dacă nu le luăm ne vom simți fără putere.
Depinde de rezistența fiecăruia, organismul reacționează într-un fel sau altul în timpul scurt sau lung. De exemplu, unul poate să nu mai aibă puterea să se de-a jos din pat să baie ducă la toaletă după o săptămână de post, pe când altul o poate face cu eforturi considerabile.
Nu trebuie să ne lăsăm corpul să sufere. Nici gândirea nu va putea fi corectă, pentru că creierul are nevoie și el de hrană, de glucoză în mod deosebit. Ni se poate schimba starea de spirit, nu doar înfățișarea feței.
Nu cred că există o motivație atât de mare pentru care omul să se lipsească de apa și hrana zilnică pentru un timp atâta de mare.
Este bine venită o zi de post negru sau doar cu apă, o zi în care stomacul se poate odihni iar mintea nu va mai fi preocupată de cele trecătoare și va fi îndreptată spre cele veșnice. Dar o perioadă mai mare nu recomand pentru că pot apărea probleme serioase de sănătate.

| ReddY25 a răspuns:

Cred că mai rău îți faci

| ReddY25 a răspuns (pentru ReddY25):

Eu unul nu am încercat

Răspuns utilizator avertizat
| LisaJulie a răspuns:

Depinde de corp și de sistemul imunitar în general dar majoritatea nu rezista! După a treia sau a patra zi leșina! Încearcă sa mănânci fructe și legume, sa faci sport și sa elimini stresul! În felul acesta vei da jos câteva kilograme!

| Cipi1212 a răspuns:

Buna, cel mai ușor mod de a slăbi este mișcarea. Măcar 7 minute neîntrerupte de alergare ușoară. La mine funcționează. Și pot mânca orice.

| SnyYshQ a răspuns:

O să îți spun eu ce se întâmplă dacă nu mănânci nimic timp de 4 zile ca a 5-a nu reziști …
În a 4 zi o să amețești și o să te doară capul. o să simti ca numai ai putere în tine și o să îți miroase gura groaznic…
Eu am incercat dieta prostiei și a 5-a zi numai puteam sa ma ridic din pat de amețita ce eram..am căzut pe jos și când am văzut, m-am dus repede și am mâncat… nu știi ce bine m-am simțit!
Eu iau de 3 zile niște pastile care taie pofta de mâncare! Și deocamdată e ok. aștept rezultate și reacții adverse.
Te sfătuiesc să nu ții dietă prostiei de a nu mânca timp de 7 zile.
Încearcă să mănânci câte puțin și să nu te saturi… fă mișcare și o să slăbești cu siguranțăhappy