| anonim_4396 a întrebat:

La injecțiile cu Penicilina cu xilina pentru a diminua durerea câtă xilina se pune si se administrează in aceeași seringa cu Penicilina, adică amestecat, sau separat, in doua seringi diferite, prima data xilina si apoi Penicilina? Xilina influenteaza absorbția penicilinei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Xilina se pune in aceeasi seringa cu penicilina, intarzie absortia, se pune o fiola de 2 ml dar nu cred ca-ti va pune cineva Xilina la fiecare injectie (vorbesc de cineva normal la cap). Xilina ataca inima.

| Kaℓi a răspuns:

Nu se face asa, dupa ce antibioticul e in seringa, se trage putina Xilina, practic doar pe ac... Xilina ajunge prima in muschi si are efect imediat.

| Damian_Salomia_1993 a răspuns:

Se poate pune 1 ml maxim de silina si 4 de ser

| Damian_Salomia_1993 a răspuns:

Se poate pune 1 ml maxim de xilina si 4 de ser