| gladiatoru5000 a întrebat:

Bună seara. Cum pot lupta impotriva depresiei? De multi ani am depresie și nu reușesc sa îmi revin, am mii de gânduri negre.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
34 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sport,alimentatie sanatoasa,zaharul da depresie, lipsa sportului da depresie,lipsa socializari da depresie,lipsa somnului da depresie, lipsa unui scop, sens =resemnare, trebuie sa intelegi ca o sa mori, asta stim cu toti, aprecieaza prezentul

https://www.youtube.com/watch?v=MBRqu0YOH14

toată viața este lipsită de sens. și asta o face minunată. înseamnă că, dacă universul nu are niciun scop, timpul va continua fără tine, atunci nu contează. toată umilința, vinovăția sau tristețea sau mânia pe care ai simți-o, vor dispărea. Dacă viața nu are niciun scop, dă-i una. folosiți timpul pe care îl aveți. bucurați-vă de ea cât durează.
"Nihilism optimist: obțineți doar o singură lovitură în viață, care este înfricoșătoare, dar vă eliberează. Dacă universul se termină prin moarte prin căldură, fiecare umilință suferită în viața dvs. va fi uitată. Fiecare greșeală pe care ați făcut-o nu va conta în sfârșitul. Fiecare lucru rău pe care l-ați făcut va fi anulat. Dacă viața noastră este tot ce avem de experimentat, atunci este singurul lucru care contează. Dacă universul nu are principii, singurele principii relevante sunt cele pe care le decidem. universul nu are niciun scop, atunci ajungem să dicționăm care este scopul lui... Suntem cu adevărat liberi într-un loc de joacă de dimensiuni universale, așa că la fel de bine am putea să fim fericiți și să construim un fel de utopie în stele. " - Kurzgesagt

| Celcestietot a răspuns:

Esti un gladiator, man, trebuie sa iesi din arena viu, iar pentru asta, pentru a birui gladiatorii depresiei, trebuie sa iei sabia fericirii. Fa ceea ce iti place, citeste din Biblie, comunica cu oamenii, incearca sa mai iesi afara din casa, ca sa te recreezi, apuca-te de un sport, de un serial, de invatat ceva. Sunt multe de facut. Baftawinking!

| Frank51 a răspuns:

Iei partile bune din viata, ca daca e sa o luam asa toti avem depresie.

| alina2k18 a răspuns:

Daca ai ganduri negre nu inseamna ca ai depresie, banuiesc ca ti-a spus si medicul, nu?
Sau stai, te-ai autodiagnosticatwinking ca in Ro toti suntem doctori laughing

| gladiatoru5000 explică (pentru alina2k18):

Am fost la psihiatru mi-a dat 3 cutii, mă diagnosticat cu depresie iar a 3 azi am luat toate pastilele

| alina2k18 a răspuns (pentru gladiatoru5000):

Parca pastilele se cumpara de la farmaciewinking plus ca iti da reteta pentru 3 saptamaniwinking la prima vizita laughing si revii la control.
Mda, ai luat toate pastilele, riiiiiiightwinking

| Nemessys a răspuns (pentru alina2k18):

De ce tot timpul pui,,winking "?

| gladiatoru5000 explică (pentru Nemessys):

Asa e viata ne duce in directii diferite.

| alina2k18 a răspuns (pentru Nemessys):

De placere.

| gladiatoru5000 explică (pentru alina2k18):

Rad eu dar nu e rasul meu

| StrongHeart a răspuns:

Trebuie sa inveti sa iti controlezi gandurile.
E nevoie de mult exercitiu, dar se poate.Pe langa asta trebuie sa ai cat mai multe activitati, sa ai mintea ocupata constant si sa fii inconjurat de oameni care te ajuta sa te dezvolti ca persoana.
Inainte sa iti dai diagnosticul ca esti depresiv, asigura-te ca nu esti inconjurat de oameni care nu iti vor binele.

| gladiatoru5000 explică (pentru StrongHeart):

Am fost la psihiatru

| StrongHeart a răspuns (pentru gladiatoru5000):

Am fost acolo, am incercat si eu sa ma sinucid cu pastile multe si am scapat, prin miracol dupa ce le-am ingerat.
Vezi ca ce ai tu nu e depresie.Tu nu ai invatat ceva din trecutul tau intunecat.Inca ai ramas blocat pe niste amintiri sau pe niste oameni, pe o perioada din viata ta care nu mai exista.
Tu trebuie sa te reiventezi, sa uiti de trecut, sau sa te gandesti cat mai putin si sa te concentrezi pe ce ti-a mai ramas si anume prezentul.Nu vei ajunge nicaieri daca nu inveti asta.
E foarte simplu, esti ceea ce iti spui ca esti.Am fost si eu la psihiatru, stai linistit, nu mai purta stigma asta de depresiv ca e o haina care nu ti se potriveste.
Gandeste-te cine vrei sa ajungi in viata, fii realist si fa-ti planuri. Poti sa incepi de la zero sa repari tot, dar asta inseamna :
1)sa te ierti si sa uiti trecutul
2)sa dai la o parte persoanele toxice din viata ta
3)sa fii in armonie cu universul, gandurile de sinucidere sunt ganduri impotriva fiintei, nefiresti.
4)sa iti planifici viitorul intr-un mod cat mai posibil de realizat
5)cand reflectezi asupra trecutului sa nu te gandesti de ce ti s-a intamplat lucrul x,ci ce ai invatat din lucrul x,poate a fost o lectie de la viata,poate lucrul ala trebuia sa ti se intample,incearca sa te detasezi de ego si sa vezi lucrurile in ansamblu si obiectiv.

Iesi din matrix,se poate.Fa o plimbare pe-afara, in natura.
Apuca-te de un hobby, fa-ti prieteni noi, schimba ceva, cu pasi marunti se poate.

| aimullah123 a răspuns (pentru StrongHeart):

N-are man depresia treaba nici cu viitoru, nici cu universu etc.
Depresia e sustinuta de o gandire de om plangacios ("De ce mi se intampla mie asta?", "De ce nu mai scap odata?", "De ce viata e asa naspa?" "De ce unii sunt asa iar eu sunt altfel?"). Un depresiv nu o sa zica niciodata "Si ce daca s-a intamplat asta? S-au mai intamplat multe si probabil se vor mai intampla si altele. Nu e mare lucru"
Un depresiv o sa stea toata ziua sa se gandeasca la toate prostiile in loc sa iasa afara din casa si sa isi gaseasca o ocupatie.

| StrongHeart a răspuns (pentru aimullah123):

Sa nu ne grabim sa tragem concluzii.Sunt oameni care chiar au motive sa fie depresivi, de exemplu' daca au iubit o persoana apropiata, care pentru ei insemna totul si dintr-un motiv anume au pierdut-o.
Sunt oameni netratati care au suferit traume grave si abuz.Depresia,ea exista ca patologie a mintii, dar depinde si de individ cat de multa atentie acorda catre situatia lor actuala si gandurillor negre si cat de mult efort depun ca sa schimbe situatia, asta poate sa insemne un lucru marunt-de exemplu, de azi imi propun sa fac o plimbare de 10 minute in fiecare dimineata sau poate sa insemne ceva mai greu, sa imi caut un job, sa invat un domeniu de la zero, sa merg la interviuri, sa repar relatiile din trecut.Si toate astea pot sa fie dificile pentru un om,ca te lovesti te respingerea celor din jur de exemplu.Dar daca individul nu iese din zona de confort si nu se loveste de realitate, va ramane in locul ala intunecat mult si bine.
Sunt de acord cu tine, cu cat te gandesti mai mult ca situatia e neagra si ca ceilalti duc o viata frumoasa si tu esti singur si trist cu atat iti sapi mai adanc groapa.
Depresia e o boala a mintii, dar tine foarte mult de initiativa celui care sufera sa se trateze.Pot sa iti aduc eu cadouri si flori si sa iti spun ca viata e roz, daca tu alegi sa crezi ca viata nu are sens si mai bine am muri, tot efortul ala e in zadar.

| aimullah123 a răspuns (pentru StrongHeart):

"Poti sa iti aduc eu cadouri si flori si sa iti spun ca viata e roz, daca tu alegi sa crezi ca viata nu are sens si mai bine am muri, tot efortul ala e in zadar." - Pai nu am zis si eu asta? Nu e asta gandire de om plangacios, sa te gandesti ca mai bine am muri toti? La inceputul mesajului nu esti de acord iar la sfarsit te schimbi? Cum vine asta?
Si vezi ca atunci cand nu poti trece peste pierderea unei persoane dragi (moartea spre exemplu), abuzuri sexuale si alte traume e cu totul altceva. Se numeste tulburare de stres post-traumatic. Aici vorbim de doua lucruri diferite. Una e sa nu poti trece peste o trauma si alta e sa nu mai ai chef de nimic si in loc sa faci ceva sa rezolvi problema, dai vina pe viata ca e naspa si astepti sa te pupe toata lumea in fund la modul "Of, doamne prin ce poti sa treci".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anihileaza sursa depresiei. Eu o s-o anihilez cand scap integral din Romania, sa nu mai existe vreo conexiune de nici un fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu cred ca ai depresie relaționala cauzata de lipsa de relații interumane dacă rezolvi asta s-ar putea sa scapi de depresie asta cred eu ca ar fi cauza inadaptarea în societatea lipsa de relații dacă tratamentul medicamentos nu o dat roade îți recomand și un psiholog sa te ajute sa te cunoști mai bine pe tine însuți. Dacă nu iei tratament îți recomand să iei fiindcă depresia netratata poate duce la... Ști tu happy

| gladiatoru5000 explică (pentru anonim_4396):

Dai colțu știu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru gladiatoru5000):

Da depresia netratata și cea ajunsa în stadiu cronic duce la sinucidere dacă nu e tratata corespunzător.

| aimullah123 a răspuns:

Foarte simplu! Daca iti schimbi gandirea scapi si de depresie.
Probabil de asta te lupti cu ea de atatia ani. Pentru ca ai incercat sa o tratezi doar medicamentos. E mult mai importanta psihoterapia.

| oz_1736 a răspuns:

Din ce oras esti?

| gladiatoru5000 explică (pentru oz_1736):

Botosani

| oz_1736 a răspuns (pentru gladiatoru5000):

(pentru gladiatoru5000) Esti departe de mine, ieseam la o bere

| Mogiojojo a răspuns:

Multi suntem asa. Suntem in secolul depresiei. Sa stii ca mai multi decat crezi sunt in situatia ta.

| Nimeni10 a răspuns:

Care e motivul?

| gladiatoru5000 explică (pentru Nimeni10):

Is o persoana mai retrasa, și nu-s așa de vorbaret, pentru ca nu prea vorbesc cu nimeni și acu 3 ani am vrut sa mă sinucid cu 60 de pastile dar mă văzut un politist și mă dus la spital, singurătatea în mare parte din cauza ăsta ca atunci când am vrut sa vb cu cineva au ras, și de atunci sa agravat merg din ce în ce mai rău mia afectat viața și nu am reușit sa fac in viata nimic.Mă marcat psihic multe evenimente din viața suparari

| Nimeni10 a răspuns (pentru gladiatoru5000):

Câți ani ai?

| Nimeni10 a răspuns (pentru gladiatoru5000):

Încearcă sa te angajezi pe undeva unde îs mai mulți oameni, poate acolo îți vei face prieteni

| Mogiojojo a răspuns (pentru gladiatoru5000):

Si eu sunt fix ca tine (sunt multi ca noi sa stii). Ma tot gandesc de ce nu ne intalnim niciodata cu oamenii care sunt ca noi.

| Nemessys a răspuns (pentru Mogiojojo):

Pentru ca in realitate parem ca toti ceilalti si purtam o haina de om fericit si simplu, cand de fapt in interior e un haos

| Mogiojojo a răspuns (pentru Nemessys):

Ce ar fi sa fim mai sinceri?

| Nemessys a răspuns (pentru Mogiojojo):

Intr-o tara in care este apreciat un zambet fals si nu o fata trista dar sincera. cam greu.

| Mogiojojo a răspuns (pentru Nemessys):

In Ro oamenii sunt reali si autentici, nu falsi.