| alexandru3107 a întrebat:

Buna seara! De cateva ore ma doare gatul si simt ca si cum ar fi o incarcatura in gat. Am luat o pastila si nu imi trece. Puteti sa imi recomandati niste ceaiuri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cu o singura pastila este imposibil sa treaca in infecti bacteriana, ca de-i virala precum covidul, nu poate trece cu pastile pana nu o elimina sistemul tau imunitar.

Ca sa stii de ce te doare gatul trebuie sa mergi la medicul de familie, sa-ti faca un test de covid intai si apoi un exudat faringian, care dupa rezultat se va stii cu ce esti infectat si vei primi antibioticul sau tratamnetul adecvat infectiei.

In ce priveste bautul ceaiului, se poate bea orice ceai de plante, dar numai CALDUT ca altfel face rau la gatul inflamat si dureros.
Ceaiul il indulcesti numai cu miere de albine si multa, foarte multa zeama de lamaie.

Sanatate multa!

3 răspunsuri:
| Vântulalb a răspuns:

Ce fel de pastila ai luat? Crezi ca orice este bun?
O limonada si orice fel de ceai. Cald sa fie.

| NisipLaMare a răspuns:

Nu iti va trece repede, asta poate fii si semne ca urmeaza o raceala.
Lamaie stoarsa cu miere de albine poti sa iei.
In rest mergi la medic si vezi ce spune eventual intreaba si un parinte nu e teagedie.

| OmBanal33 a răspuns:

Recomand sa te duci la medicul de familie.
Poti incerca tantum
De asemenea Decasept.