| Anonimă1231 a întrebat:

Bună seara,

Din luna Ianuarie am decis să încep un stil de viață mai sănătos.
Am început să consum 1.200 de calorii pe zi și am reușit să slăbesc.
Mi-am instalat aplicația Eat&Track iar aceasta, pe baza datelor personale privind înălțimea, vârsta și kg actuale + nivelul de activitate), mi-a recomandat un consum de 1.380 de calorii pe zi.
De o lună consum 1.380 de calorii, dar în loc sa slăbesc, m-am îngrășat puțin....
Ce ar trebui să fac în această situație? Să continui cu acest număr de calorii sau ar trebui să reduc numărul?

Am 1.50 înălțime, 21 de ani și fac aproape zilnic 10.000 de pași.

Vă mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| AdioTPU a răspuns:

Nu numai Nr de calorii contează dar și efortul fizic depus și tipul de metabolism.

| Mihăiță234 a răspuns:

Depinde de metabolism