| MadalinVoicu98 a întrebat:

Este normal sa am 70 kg la 1, 74, 18 ani sedentar doar din 1400 1500 calorii? Tin sa preciez ca acum 4 ani la 14 ani aveam 1, 71 si 55 kg si mancam tot cam asemanator ca si calorii si nu ma ingrasam pana intr-o zi cand mancam in + 1 corn 2 si inca cateva sandwich-uri si dupa am inceput sa iau in greutate repede. Chiar nu stiu daca am depasit vreodata 2200 calorii dar m-am ingrasat fortat mancand cand nu imi era foame. Imi aparusera vergeturi in 8 luni facusem 66kg, mancam si ma culcam. Acum am 70 kg, am pus 3 kg in o luna revenind la acele 1400 calorii + un corn si felul 2 la pranz piure care nu cred ca are asa multe calorii. Iar acum nu mai pot slabi, revenind la alimentatia simpla 1400 calorii raman la 70 kg blocat, nu mai pot slabi la 60 kg sau 55 ca inainte deloc! Si chiar culmea am zile in care mananc 1000 calorii si nu simt foame mai mult si chiar am energie, nu sunt slabit sau ceva! Nu stiu ce s-a intamplat de am avut brusca crestere in greutate. Precizez ca inainte la 14 ani mancam 300g cartofi prajiti cu 4 mici, cereale cu lapte 100g si 3 sandwich-uri salam, acum mananc 300g paste fierte au 450 calorii sau 500 + 100 150 g pulpe pui sau friptura porc, fulgi de ovaz 100g cu lapte sau cereale chocapick si seara 2 felii telemea vaca 200g total branza + felii paine 2, paine integrala 50 g total, cateodata nu mananc seara feliilede branza in zilele cu 1000 calorii si tot nu simt foame si nu slabesc! Conform kg mele rata metabolica bazala e 1600 si se recomanda 2000 calorii pentru kg mele si varsta si inaltimea ca sa functioneze bine organismul, dar eu nu simt foame mai mult de 1000 calorii sau 1400, ma pot multumi cu atat. Tin sa precizez nu consum dulciuri sau sucuri si mananc mai putin decat imi e recomandat, dupa calculele medicilor nu ar trebui sa am 70 kg la caloriile astea pentru ca eu nu am slabit vreodata, nu am avut peste 70 niciodata!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| aXy99 a răspuns:

Ai consumat dintotdeauna prea putine kcal, ti-a scazut rata metabolica. Du-te la un medic, e greu cu parerile aici pe TPU fara sa avem alte informatii.
1400kcal pentru mentinere este foarte putin!
Bea mai multa apa, vara trebuia sa bei 3l pe zi!

| MadalinVoicu98 explică (pentru aXy99):

Am mancat cateva luni 4000 calorii sa ma ingras am 82 kg le mentin cu 2000 2100 calorii e normal pentru orice om sedentar la 82 kg 1.74 sa mentina cu caloriile astea! Inainte nu prea calculam bine calorii. Cea mai mica sustinere a unui om de 82 kg e 1800 calorii bmr daca sta doar in pat si nu face nimic! Acu nu mai poti sa zici ca mananc putin!

| MadalinVoicu98 explică (pentru aXy99):

Multe tabele ale doctorilor arata ca 2k calorii e normal sau 2100 pentru 82 kg 1.74

| MadalinVoicu98 explică (pentru aXy99):

Nici macar nu merg pe jos decat 5 min 10 maxim atat de sedentar sunt de aia altii sustin 82 kg cu 2400 calorii ca aia sunt activi fac sala etc

| MadalinVoicu98 explică (pentru aXy99):

Am pus 5 6 kg intr-o luna de zile nici macar 1 kg nu e de apa nimic doar grasime! Mancam 4200 calorii pe zi 800 g cartofii prajiti una din mese cu hamburger si inca 2 mese mari + chipsuri etc suc

| MadalinVoicu98 explică (pentru aXy99):

Am 94 cm in talie

| aXy99 a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Asa, si?

| MadalinVoicu98 explică (pentru aXy99):

Acu sunt om normal nu mancam putin greseam eu inainte, 2000 calorii e normal sau 2100 la 82 kg

| MadalinVoicu98 explică (pentru aXy99):

Man dc zice lumea 100 g orez fiert 130 calorii cand pe punga scrie 350 se refera la 100 fiert dupa fierbere sa fie 100g? Ca eu daca pun sa zicem 100g nefiert si dupa il fierb mananc 350 calorii nu?

| aXy99 a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Pe punga este orezul nefiert.

| MadalinVoicu98 explică (pentru aXy99):

Da 350 calorii 100 g nefiert dar daca il bag la fiert 100g orez nefiert dupa fierbere tot 350 calorii are

| aXy99 a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

"100g orez nefiert dupa fierbere"
Cum naiba e orezul ala nefiert daca tu il fierbi? laughing
Orezul va absorbi apa, de aceea va fi mai mult si va avea mai putine kcal.

| MadalinVoicu98 explică (pentru aXy99):

Da deci daca pun 200g orez nefiert cantarit la fierbere tot ala 200 dupa fierbere de la apa are 400 g sa zicem dar are 700 kcal nu? pentru ca 700 are 200g nefiert!

| MadalinVoicu98 explică (pentru aXy99):

Da asa, 200g cantarit nefiert il fierb dupa iese x grame de orez da are 700 calorii

| MadalinVoicu98 explică (pentru aXy99):

Ce prost e un fraier din india face el sala, si-a scris acolo ca e smecher in diete si din astea si i-a zis lu unu de 18 ani la 1.70 si 50 kg cica you need 2200-2400 calories to mantain!

| aXy99 a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Si? In functie de cat efort face si ce metabolism are, ar putea avea nevoie chiar de mai mult.

| MadalinVoicu98 explică (pentru aXy99):

Da dar ideea e ca ala nu a specificat activitatea zicea ca vrea sa se ingrase ala de 50 kg deci clar nu facea activitate era sedentar

| MadalinVoicu98 explică (pentru aXy99):

Cea mai proasta natie sunt indieni care zic 39 calorii pe kg pentru sedentary atentie barbati gen 3100 calorii 80 kg e imposibil asa ceva, cauta indian Rda doar la ei e asa la americani toti e diferit 2000-2500

| aXy99 a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Nu ma intereseaza, nu mai spama.

| MadalinVoicu98 explică (pentru aXy99):

Dar ti se pare normal ce zic ei? adica sa manance cat tine? sedentary si tu care te mai antrenezi? Ai incredere in ce zic ei? sau sunt altfel calculele, calculele lor contrazic calculatoarele de calorii

| aXy99 a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Mi se pare mult 3100 kcal pentru mentinere la 80 kg, depinde de metabolism si de cat efort fizic faci. Dar daca te iei dupa ce zice orice idiot fara sa testezi mai intai, nu esti mai departe de el.

| MadalinVoicu98 explică (pentru aXy99):

Bineinteles e mult pentru mentinere si daca faci sala sau lucrezi pe santier, cred ca si pentru tine e destul de mult doar mentinere si ai 87 kg nu stiu daca ai facut 90 si esti si inalt!

| aXy99 a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

N-am avut niciodata 87, 85 maxim.

| MadalinVoicu98 explică (pentru aXy99):

Chiar si asa e mult pentru tine 3100 calorii cred dar mai ales sedentar cum zice la aia, Tu mancai in perioada de masa 3000 sau 3500 calorii cred asa parca spuneai, la aia cred ca le umfla caloriile le scrie pe lapte 1000 calorii pe 100 ml lapte ca sa creada lumea ca aia mananca da sunt slabi ca au metabolism rapid dar jumatate mor la aia in tara de foame, normal scrie 2000-2500 la indieni da tabelu ala rda nu stiu ce rahat cine l-a facut zice 39 calorii pe kg la sedentar

| MadalinVoicu98 explică (pentru aXy99):

M-am masurat in umeri sa vad cat de mare sunt in spate ca tot m-i se zicea, cum e 52 cm normal cu mainile pe langa corp fara pozitie sa il latesc sau sa stau in pozitie de aia cum stau bodybuilderi! 52 cm la 1.74 82 kg care nu am antrenat spatele niciodata, e mare pentru inaltimea mea si om neantrenat? ca am vazut oameni cu sala care nu au spatele cat mine

| aXy99 a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Habar n-am. Nu m-am masurat niciodata.

| MadalinVoicu98 explică (pentru aXy99):

Nu stiu dc un idiot zicea 30 calorii pe kilograme gen 2100 70 sau 2400 80 ca nu e diferenta de 300 calorii 10 kg mentinerea e 150 conform calculatoarelor doctorilor si e mult 2400 sedentar are probleme!

| MadalinVoicu98 explică (pentru aXy99):

Eu de ce am oare burta de 90+ la 82 kg 1.74 am vazut ca mai ziceai de carbohidrati dar la 2100 calorii 350 carbo e normal oricum as face combinatii de alimentație tot 350 reies, bine asta e mentinerea dar de la ingrasat de la 70 la 82 depaseam 3500 calorii pe zi bineînțeles

| MadalinVoicu98 explică (pentru aXy99):

Am gasit pe net 4 -8 calorii ard tractiunile intr-un minut eu in 4 serii care dureaza 20 30 secunde seria ard putine calorii in total 30 maxim sa zic poate nici atat 20

| MadalinVoicu98 explică (pentru aXy99):

Deficitul caloric pentru cineva ramane de pe o saptamana pe alta sau luna gen, daca ma mentin la 2100 2200 calorii si fac flexii biceps 3 serii 4, care ard 50 calorii, sunt in deficit caloric azi, daca mai fac peste o saptamana sau luna iar sunt 50 calorii deficit, se fac 100? raman dupa atata timp? daca intre timp mananc normal gen doar o zi pe saptamana fac sport de 50 calorii si dupa restul zilelor mananc 2200 de mentinere, si nu fac nimic

| MadalinVoicu98 explică (pentru aXy99):

Am 40 jumate la rece in brat, inainte la 70 kg aveam 38 jumate acu am 81 kg, am fost in surplus caloric si am facut 4 serii de biceps doar odata la saptamana, dar parca ziceai ca e putin 4 serii pentru hipertrofie un singur exercitiu biceps, dc am crescut? am avut surplus mereu 800 1000 calorii

| aXy99 a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Aia e grasime, nu muschi.

| MadalinVoicu98 explică (pentru aXy99):

Vino in privat accepta mi cererea de prietenie sau da mi tu sa iti arat ceva

| aXy99 a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Nu ma intereseaza.

| MadalinVoicu98 explică (pentru aXy99):

Un indian are 37 in brat zice da intr-o poza pare mai mare ca mine la 40 jum, bine el in poza nu era 37 era la cald deci 39 sa zic nu stiu, probabil ca e definit si de aia, Am 2 intrebari ce face bratu meu sa fie 40 la masuratoare? daca biceps nu am peak ca ai vazut si tu si tricepsu nu l-am antrenat niciodata, Si daca la biceps pare mai mare indianu, la antebrat de ce nu e peste mine? acolo nu o conta definirea? Ca l-a antebrat il umilesc daca vezi poza cu el si cu mine, da la biceps pare mai mare

| MadalinVoicu98 explică (pentru aXy99):

Https://projectfit.ro/tip-somatic-endomorf/ Uite cica endomorfii gen mine, au de fel hipotiroidism, sau rata metabolica mai mica decat cea normala? oare? e adevarat? gen daca unu sedentar la 70 kg mananca 1900 2000 calorii, un endomorph foate manca? 1600 ca are rata mai mica?

| MadalinVoicu98 explică (pentru aXy99):

E adevarat ca exercitiile fizice accelereaza metabolismul pentru 2 zile char si in zilele de repauza din ziua cand le-am facut exercitiile? Eu nu cred mananc 2100 2200 calorii 81 kg 1.74 19 ani sedentar fac flexii biceps odata pe saptamana timp de 3 4 minute 40 secunde fiecare set, si nu am simtit sa slabesc sau ceva deci nu cred ca accelereaza metabolismul, gen daca normal in zilele de pauza consum 2200 2100 calorii si dupa sa consum dupa 2300 2400 in zilele de pauza, ca mi-a accelerat metabolismul exercitiile ca facusem flexii biceps, bine el zicea exercitii, zicea Cosmin 86

| MadalinVoicu98 explică (pentru aXy99):

Https://www.economica.net/......00673.html 3400 calorii cica in medie mananca romanu nu cred, ca mananci tu 3000 cred si esti si inalt, 3400 adica toti fac munca de santier? si sunt grasi? ca sedentari sigur nu mananca atata, si nu prea stiu romanu sa nu fie sedentar

| aXy99 a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Il accelereaza, deoarece muschii trebuie sa se refaca, dar nu il accelereaza asa de mult precum crezi.

| MadalinVoicu98 explică (pentru aXy99):

In cazu meu ca fac 4 seturi de flexii biceps dureaza 40 secunde un set, nu cred ca imi accelereaza mai mult de 10 calorii

| MadalinVoicu98 explică (pentru aXy99):

+ ca un set de flexii biceps e arde 4 calorii pe minut am citit da eu 40 secunde cred ca in total tot antrenamentu ard 10 calorii 15 maxim da si de accelerat accelereaza cu 5 calorii cred tu ce zici

| MadalinVoicu98 explică (pentru aXy99):

Nu stiu cum altii adulti mananca 2000 2300 etc calorii, cand majoritatea adultilor dimineata nu mananca nimic ca se duc la munca, la pranz sa zicem sau altii care vin seara acasa mananca o ciorba si felu 2 sa zicem pilaf tocanita, pot avea 2000 calorii 3 polonice de ciorba si plifaf o farfurie de aia sau tocanita? Ca toti mananca ciorba romanii si nu stiu cum ca pe net zice ca are 100 calorii ciorba

| aXy99 a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Iti dau block daca vei continua.
Oamenii aia nu mananca doar cat crezi tu. Mai "ciugulesc" vreo 3-4 gustari intre mese.

| MadalinVoicu98 explică (pentru aXy99):

Da cate calorii poate avea ciorba 100 200? sau depinde ca altii o fac cu legume carne cartofi, gen o ciorba de perioase sa zicem sau de rosii ce zici

| aXy99 a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Depinde ce pun in ea. Daca are un kilogram de smantana...va avea multe kcal.

| MadalinVoicu98 explică (pentru aXy99):

Da sau daca fierb legumele

| MadalinVoicu98 explică (pentru aXy99):

Https://www.tpu.ro/......logram-kg/ Uite ce prost e asta cum calculeaza el caloriile la 80 kg :)) pai eu din ce zice el acolo eu fac decat dus, joc la calculator deci birou mancat si somn ar trebui 1000 calorii ce idiot e

| MadalinVoicu98 explică (pentru aXy99):

Am inceput sa mananc 200g orez cantarit nefiert dupa se umfla rau, stii cat de mult pare in farfurie? trebuie sa fii nebun sa mananci 200g orez la o masa? de 700 calorii + 2 fripturi eu din 2100 2200 calorii mananc mult la fiecare masa cam 700 calorii fiecare masa fara gustari

| MadalinVoicu98 explică (pentru aXy99):

Apropo nu e bine sa mananci mult seara, nu din cauza ca te ingrasi ca ingrasatu consta in calorii, si tu mancai 2500 calorii seara dupa 22 ziceai, da e vorba de digestie probleme pancreatita

| aXy99 a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Iar vorbesti prostii. Ti-am spus sa nu ma mai innebunesti cu aberatiile tale.

| MadalinVoicu98 explică (pentru aXy99):

Chiar tu ai zis asta ma ca sunt probleme la digestie daca te culci dupa ce mananci, si doctorii zic ca nu e bine sa mananci mult seara da nu ca te ingrasi din cauza ca o sa ai probleme cu digestia

| aXy99 a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Si de unde pIm ai tras concluzia ca daca eu mananc la ora 00:00, la ora 00:10 ma culc?

| MadalinVoicu98 explică (pentru aXy99):

Daca mananci 2500 calorii sau 3000 la o masa seara toata nu se digera nici in 3 4 ore ca sunt prea multe calorii

| aXy99 a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Repet. De unde pIm stii tu cand ma culc eu sau cum de naiba mananc 3000 de kcal la o masa? Nu mai manca rahat.

59 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Caleculezi greșit caloriile. Brănza telemea 200 gr conține 100 grăsime = 1000 calorii.
Și din nou, ți-am mai spus, caloriile chimistului nu sunt caloriile bicohimistului. și randamentul corpului nu este acelaș la toată lumea.

| aXy99 a răspuns (pentru sadrian46):

Fals. Nu are 100g grasime laughing

| sadrian46 a răspuns (pentru aXy99):

Un anumit cașcaval. Am greșit. Deci greșeală, Falsul presupune o intenție.

| MadalinVoicu98 explică (pentru aXy99):

Auzi axy de fapt mancam 2000 calorii la 1.74 70 kg sedentar deci statisticile doctorilor se potriveau bine la tabel acu am 75 kg ca sunt in surplus caloric vreau sa fac 80 kg mananc 2800 calorii la 80 kg ma voi sustine cu 2150 sau 2230 si cv calorii conform tabelelor sedentar 1.74 18 ani si vecinu ala de 1.82 90 kg la 55 ani mananca 2100 calorii conform tabelelor i-a scazut rata ca e batran!

| MadalinVoicu98 explică:

Apa beau doar 1 litru pe zi!

| MadalinVoicu98 explică:

Probabil dezechilibru hormonal al adolescentei + un pic de mancare in +? Mai sunt persoane care mananca putin si au kg multe sau unu de zicea ca mananca odata pe zi bea 5 doze de bere si mananca odata pe zi si sigur nu mananca la o masa mai mult de 1500 calorii cred munceste pe santier si totusi nu simte oboseala desii mananca putin are si 90 kg!