| alexandruMD a întrebat:

eu acum sunt racit si am un miros foarte intepator asta eu am observat intr-o dimineata cand m-am sculat dimineata si m-am dat cu parfum dar mie numi mirosea a parfum dar un miros foarte intepator. apoi cand mergeam pe drum a mers o masina si numi mirosea a benzina dar iarasi mirosul cela ingrozitor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Legion7X a răspuns:

Să nu ai sinuzită
Este o infecțile la frunte care are legătură cu sinusurile nazale.
Cam asta manifestă un miros urât înțepător.
Eu am avut așa ceva se tratează la spital nu acasă dar, depinde dacă îți bușește pe nas ai acăpat. Este o secreție verde sau galbenă urât mirositoare.
Du-te urgent la medic să-ți facă o radiografie la frunte dacă miroase rău nu lăsa asta să avanseze că nu-i de joacă.

| Violleta2022 a răspuns:

Draga alexandre, pe transpiratie nu dai niciodata cu parfum, ca pute!
Acum esti mare, ai crescut si baia saptamana se transforma in dusul zilonic, unde ai obligatia sa te speli ZILNIC cu apa calda si sapun, ca sa ai corpul curat si sa nu mai miroasa deloc.
Este al naibii de rusinos sa puti a transpiratie. Iar daca dai cu parfum pe transpiratie, miroase si mai rau.
Dimineata si seara trebuei sa te speli, ca asa este normal. Daca nu faci dus seara, faci dimineata, dar nu pleci niciodata nesapalat de acasa.
Sincer, eu nu stiu ce faca maica-ta de nici macar nu va invata sa va spalati zilnic si sa va schimbati chilotul. Spalatul fetei, a gatului, subratului, poponetului si picioarelor, trebuie facuta zilnic!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Incearca sa stsi cat mai mult la dus/ baie, daca mirisul prrsista cere sfatul unui medic.

| alexandruMD explică (pentru Violleta2022):

Ma asta nu miroase de la mine asa este mirosul meu si eu am acest miros de cand am racit

| Violleta2022 a răspuns (pentru alexandruMD):

Cand racesti, transpiri foarte mult in special noaptea si normal ca pielea miroase daca nu te speli a doua zi.
Ori tu chiar ai confirmat ca nu te-ai spalat, uite aici:
"... cand m-am sculat dimineata si m-am dat cu parfum..."
Deci, unde-i baia de dimineata?
Direct pe pielea pe care ai transpirat de multe ori peste noapte, ai dat cu parfum. Cum naiba sa nu miroasa urat?

Stiu, nu-ti vine sa crezi, dar chiar tu mirosi!

Invata sa-ti faci dus zilnic, si sa schimbi hainele!

| alexandruMD explică (pentru Violleta2022):

Nu este corect> eu stiu cum miroase a transpirat dar mirosul pe care al am nu este a transpirat

| Violleta2022 a răspuns (pentru alexandruMD):

MIrosul transpiratiei nu este intotdeauna la fel, fiind schimbat de:
- starea de sanatate
- de medicatia luata,
- sau de mancarea servita cu o zi inainte
In final, daca mirosi intepator sau dulceag sau urat, tot transpiratie este si sub nici o forma nu dai cu parfum pe rahat, ca tot a rahat pute.
Singura solutie este sa faci dus in fiecare dimineata, inainte sa dai cu deodorant, asa cum este nromal si cum fac toti oamenii.
Invatati sa va spalati zilnic, daca acasa nu v-a invatat acasa nimeni!

| alexandruMD explică (pentru Violleta2022):

Macar taci daca nu stii si nu raspunde parca ai fii o oaie

| Violleta2022 a răspuns (pentru alexandruMD):

De cand copilasii mici, ajung sa vorbesca nerespectuos cu un adult?
Vezi sa nu fii suspendat de pe forum, daca nu-ti ajustezi comportamenul!