| Motisor a întrebat:

Am si eu o problema, simt gust si miros de balsam in permanenta, acum o saptamana am spalat niste rufe, am clatit la mana si am pus balsam in apa, mai exact un capacel la un lighean de 20 L, am lasat apa cu balsam in baie in timp ce se spalau rufele, cand am intrat in baie era un miros de nu il suportai, am crezut ca s-a stricat masina mirosea ciudat, aproape a ars, dar apoi mi-am dat seama ca de fapt balsamul era de vina. Totusi am continuat sa clatesc rufele in apa cu balsam care mirosea foarte puternic, a durat sa zicem 30 min toata treaba, dupa ce am terminat cu tot, am vrut sa mananc, am deschis un borcan cu zacusca si gustul era ingrozitor parca era stricat, am scuipat imediat si mi-am clatit gura. Mai pe urma am observat ca si la alte mancaruri gustul este foarte ciudat si neplacut, iar mancarea miroase a balsamul cu pricina. Daca mananc cipsuri sau beau lapte de exemplu nu simt nimic, daca mananc sos de rosii de ex, nici nu pot suporta gustul, nici mirosul care seamana cu cel de balsam, parca e mancarea stricata, chiar abia cumparata. Chestia asta persista de 10 zile, sa ma fi intoxicat cu mirosul ala de balsam sau ce se intampla? In baie era inchisa usa deci e posibil. Alte simptome nu am, greata sau altceva, greata cand mananc anumite chestii atat(de la gust si miros).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ti-a ramas mirosul de la balsam pe maini.

| Simpatic a răspuns:

O enigma

| Zuzu1991 a răspuns:

Ai covid

| Motisor explică (pentru Zuzu1991):

Pai ce treaba are balsamul cu covidul? Fix cand am pus balsamul atunci a inceput mirosul duhnitor si au trecut 10 zile si nu se intampla nimic, nici o modificare. Am desfacut acum putin dopul la balsam zici ca e bomba atomica, trebuie sa il arunc, am sa intreb pe cineva din casa sa imi zica daca e si pentru ei bomba atomica sau am eu ceva la cap.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Motisor):

Ti s-a scrantit simtul mirosului, aia e simptoma de covid tongue

| Motisor explică (pentru Zuzu1991):

Sper sa fie asa, sa nu fie ceva intoxicatie cu nu stiu ce chimicale, alta data nu aveam simtul mirosului de loc acum 2 luni, o fi fost si ala covid cine stie

| Motisor explică (pentru Zuzu1991):

Dar daca in 10 zile nu am patit nimic, posibil sa ai dreptate, dar tot ciudat e.

| 6547756 a răspuns:

Ai luat un balsam cu miros prea puternic.
Si eu simt in autobuz la unele "doamne" un miros (de care stiu ca e balsam) de mi se face greata.
Ai tinut usa la baie inchisa pentru ca ai geam la baie? Aeriseste bine baia, altfel patrunde in casa. Si schimba balsamul cu altul mai slab in ce priveste mirosul. Ca efect antistatic, toate sunt la fel.