| UrdaTania a întrebat:

Buna seara. Fetitei mele de 5 ani i-au aparut de sapt trecuta pete rosii vinetii pe urechi.Cand plange si se streseaza ii apar multe bubite rosii pe fata, gat sau maini. stazi am facut un set de analiźe, hemoleucograma ok coagularea sangelui ok. Singurul lucru rau in hemoleucograma a fost PLACHETOCRIT MARIT 3, 44(limita era 1.08-2.85).
Poate fi vorba de o boala de sange?
Va rog un raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Raspunsul la aceasta intrebare trebuie oferit de un medic.

| UrdaTania explică (pentru dullcat):

Buna ziua.Am fost deja la 2 medici care nu-mi spun nimic concret de aceea credeam ca este un medic si pe forum care imi poate raspunde la intrebare.Va multumesc pentru raspuns.

Răspuns utilizator avertizat
| Caro34 a răspuns:

Bună! Ar trebui să vb. cu un medic care vede și acele bubițe roșii care-i ies pe urechiușe! Încearcă și să ieși cu ea afară, în aer curat! Lichide suficiente, somn destul și neapărat o discuție cu medicul pentru siguranță! Numai bine!

| UrdaTania explică (pentru Caro34):

Va mulțumesc pentru răspuns. Am vorbit deja cu 2 doctori care nu-mi dau un raspuns concret.Stau zilnic cu ea afara peste 3 ore, manana si doarme bine, este vioaie, alearga, se joaca.Si totusi nu stiu ce poate fi
Acele bubite apar cand se suoara sau plange foarte tare.Cat despre cele de la ureche, am observat de fiecare data, dimineata la trezire.

| Caro34 a răspuns (pentru UrdaTania):

Poate nu ar fi rău dacă pe lângă analizele de sânge să-i faceți și ceva analize pentru tiroidă și viermii intestinali. Uneori sub analizele de sânge se ascund chestii simple însă cu importanță! Numai bine!

| UrdaTania explică (pentru Caro34):

Va mulțumesc pentru răspuns. Analizele pentru tiroida sunt ok.A avut intr-adevar paraziti care au fost tratati acum 2 luni. Oare sa nu si fi facut efectul tratamentul? Am mai fost sfatuita sa I repet analizele pentru paraziti.Asa o sa fac. Mulțumesc!

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Cel mai sigur este să discuți cu un medic., aici pe TPU doar poți primii experiente personale sau sfaturi de la oameni care nu au acele studii în spate, în loc sa te îngrijorezi auzind tot felul, mai bine faci o vizita la mai mulți doctori.

| UrdaTania explică (pentru Alexia999997777777777777):

Va mulțumesc frumos pentru raspuns.