| Dyalema a întrebat:

Bună seara. Într-un spital de stat cine are obligația să schimbe scutecele pacienților dacă pacientul are nevoie de ele în timpul internării? Aparținătorii sau infirmierele? Dacă de exemplu pacientul nu are familie ce se întâmplă cu pacientul imobilizat la pat care nu se poate deplasa la toaletă? Mulțumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ovidiu123432 a răspuns:

Este datoria infirmierelor, dar in ro fara spaga nu prea faci multe.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Scutecele trebuie sa retina urina si fecalele cel putin jumat de zi, ca urmare infirmierele le schimba de doua ori zilnic. Daca scutecele nu sunt suficient de incapatoare, atunci... pacientul poate face chiar si escara, va fi problema lui si ale apartinatorilor. Cunosc caz concret, cand vindecarea bolii de internare a durat 6 saptamani, iar tratamentul escarei a durat aproape 6 luni!
.

| darrio2007 a răspuns:

Este datoria infirmierelor. Dar il schimba de doua ori pe zi, sa nu crezi ca il schimba chiar de cate ori are nevoie pacientul.

| gzabi a răspuns:

Infirmierele au sarcina de a schimba scutecul, dar noi am avut surpriza sa ne trimita sa cumparam, au spus ca nu mai au scutece sa mergem sa cumparam. Nu stiam de unde se cumpara, aveau nevoie de un anumit tip de scutec, etc. Apoi cand nu am avut nevoie de ele le-am lasat la spital sa ajute si alti bolnavi. Acum cumparam din nou si din supermarket sau comandam sa vina acasa, pe internet senimag.ro