| sergiu25bc a întrebat:

Buna seara la toata lumea.
De 2 zile am o durere infernala pe piept, si nu mai respir cum respiram inainte.
Mai exact pe piept simt asa ca si cum as avea 1 bolovan imens, si uneori simt ca ma sufoc.
Iar cand trag aer in piept simt o intepatura in partea inimii, nu mereu uneori simt acea intepatura, dar nu stiu dc am impresia ca ma sufoc nu pot respira, iar cand trag aer in piept nu mai trag cum era inainte, daca ma fortez 1 pic mai mult deja simt ca ceva ma apasa pe piept

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunt sechelele infarctului de miocard. E probabil o insuficienta cardiaca rapid progesiva care iti inunda plamanii cu sange si nu iti permite sa respiri. Medicul curant iti va recomanda un aparat de oxigen permanent pe care il poti folosi si acasa (stiu ca nu suporti spitalizarea) si care iti va usura suferinta.
Din pacate, infarctele de miocard lasa sechele permanente si severe, suferinta cordului se agraveaza progresiv. E adevarat ca tu ai o evolutie fulminanta, agravata probabil de o boala genetica si de refuzul tau de a te trata. Ma gandesc ca poate esti candidat la transplant de cord si plamani, asta ca ultima sansa, pentru ca la modul in care evolueaza boala ta...

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sergiu, asa cum ai declarat, tu ai facut uninfarct de miocard. Asta, la varsta ta, nu are treaba cu fumatul sau sedentarismul. Probabil suferi de o boala genetica foarte grava.
Daca atunci ai mintit, cum inca te suspectez, simptomele de acum sunt ceea ce ti-am spus: vezi si tu cum se simte un cardiac, ca sa nu-ti mai bati joc de suferinta oamenilor.
Daca atunci ai spus adevarul, regret sa iti spun ca acestea sunt simptoimele unei insuficiente cardiace severe, care fara transplant de urgenta va fi mortala in cateva saptamani.
Nu mai pierde timpul pe aici, fiindca te joci cu viata ta.

| MisterKat a răspuns:

Da, are dreptate brigaela.
Sunt posibil simptome de preinfarct. Bunica mea a avut la fel ca tine, dureri la piept si o senzatie de greata si dupa cateva ore a murit (Dumnezeu s-o odihneasca). Trebuie sa mergi la un medic neaparat! Renunta la fumat, cafea, cola, alcool (in cazul in care ai unele vicii). Mananca sanatos, fa mult sport si scapa de stress (pe cat posibil). Succes si Multa Sanatate! Daniel.

| Parintele a răspuns:

IMEDIAT LA MEDIC! NU TE JUCA!

| Linda a răspuns:

Foarte posibil dupa mine sa ai atacuri de panica. Sunt insotite de senzatie de sufocare si intensificare a activitatii cardiace. Posibil de la stres si oboseala. Un prieten a avut recent si i-a trecut schimbandu-si stilul de viata si fiind multi care s-au rugat pentru el.

| anonim a răspuns:

Ai gripa porcina.mergi la medic, si stai cat mai departe de TPU.sa nu se ia. rolling on the floor

| sergiu25bc explică:

Dar nu am mai avut nici o data senzatia de sufoc, este pentru prima data, sincer cred ca maine dimineata ma duc la urgenta sa vad ce imi spun aia, a si am observat ca uneori ma trezesc noaptea si simt ca nu am aer deloc, dorm si singur in apartament,sad

| sergiu25bc explică:

Poi nu fumez, nu beau cafea deloc, f rar alcool la cine stie ce festa, sport fac inot.