| Goddessss a întrebat:

Bună seara la toți!
Am o problema mare!
Acum 4 zile am făcut prostia de a-mi baga bețișoare in urechi pentru a le curata (deși nu e cazul, ca mereu mi le spăl cu apa si un prosop). Pe moment știu ca in urechea stânga am scăpat cumva bățul ceva mai tare si am avut o durere de vreo 3 secunde, dar mi-a trecut. Asa un fel de șoc.

Faza sta in felul următor. De 3 zile când ma culc, aud pe partea stânga un vuiet, nu continuu neaparat, dar ca si cum cineva mi-ar baga ceva si dupa mi- ar scoate.
Efectiv un sunet ce vine si apare. Parca îmi aud si inima cum bate in ureche, altfel nu știu cum sa va explic, deja ma deranjează seara.

In aceste 20 de zile am trecut prin ceva si foarte îngrozitor moral si totuși poate avea vreo relevanta? Ce as putea face pana sa merg la orl sau nu știu?
De muzica nu e vorba, am ascultat ff rar.
O otita sau?
De e ceva ce nu se mai tratează (doamne ferește) eu înnebunesc.
Somnurile mele vor fi foarte grele...

Va rog cei care aveti vreo idee sau ați experimentat ceva de genul, sa îmi spuneți ce poate fi?

Asa ceva nu am pățit veci, sunt panicata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Betisoarele pentru urechi se folosesc doar pentru exterior, nu si interior.Mergi la medic sa afli ce se intampla, asa e cel mai intelept.Si nu-ti mai baga betisoare sau alte cele in urechi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este otita, probabil este ceara din ureche pe care ai împins-o și mai mult. Nu știu de ce mai exista ( încă) in comerț aceste bețișoare pentru urechi care mai mult face rău decât bine. Folosiți doar spray-urile pentru curățare în urechi. Bețișoarele nu ajuta ( chiar deloc). Îți spun eu pățitul.

| dragodana a răspuns:

Salut!
Da-i cu Audispray.
La mine funcționează apa oxigenata pentru topirea cerii din ureche.
Decât sa ne dam noi cu parerea, mai ușor ar fi la medicul de familie.

| Darius50boss a răspuns:

Este inflamată poate nu tare dar așa am pățit și eu trece într-o săptămână

| Orezculapte000 a răspuns:

Bună. Deci... dacă auzi vuiet în urechea stânga înseamă ca ai luat decizii greșite in viața, iar străbunii sunt nemulțumiți. Dacă auzi în partea dreapta, alea sunt spiritele care te ghidează. Crede-mă, am 57 de ani și am experiență.