| FunkySmile a întrebat:

Hi. In urma cu ceva timp am fost la doctor cu durere groaznica la urechea dreapta, mi s-a spus ca am otita externa mi s-a dat Ciplox, Clotrimazol, Norofen Expres si mi-a spus sa imi fac spalaturi cu rivanol. In seara aceea am avut dureri groaznice si febra pe la 37 cu 6. A2a zi am fost din nou si mi-a mai adaugat la tratament Cuminol, iar in loc de Norofen Express mi-a zis sa iau Norofen Forte. In seara aia aceeasi durere dar mai ales seara si ma durea cumplit urechea si nu doar urechea si pe dinafara si pe langa ea chiar si un pic pe gat iar apoi am facut si febra urca repede la 38 cu 4 si scade foarte greu, extrem de greu iar daca scade ajunge pe undeva pe la 37 cu 4 - 37 cu 6. Am fost din nou dupa 2 zile si m-a internat unde am stat 6 zile. Nu ma tin minte ce tratament injectabil faceam dar stiu ca faceam din 6 in 6 ore. Am iesit din spital toate bune, mi s-a spus sa am grija sa nu imi intre apa in ureche si sa imi un timp de o luna Cotrimazol cate picaturi seara. Au trecut deja 3 saptamani de cand am iesit din spital si pot spune ca uneroi ma mai inteama dar acum in ambele urechi, eu am avut otia externa la urechea dreapta dar acum ma deranjeaza si cea stanaga ba chiar intr-o noapte m-am trezit cu ea infundata, iar acum ma mananca ambele urechi si am senzatia ca cu cea stanga aud mai infundat. Ma mananca groaznic, iar in dreapta nu am curaj sa ma scarpin, dar in stanga am mai bagat unghiuta, de la mancarimea asta simt ceva in gat care ma face sa tusesc, desi nu tusesc am senzata asta. Mai am o saptamana si ma voi duce la medic la control, oare sa stau pana atunci asa? Sau sa ma grabesc la medicul meu ORL?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Buna! Mergi la medicul ORL la control mai devreme, nu mai astepta daca ai simptomele acestea suparatoare. http://www.i-medic.ro/boli/otita-externa

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asteapta pana mergi la medic si atunci vei primi vesti de la el.

| jadir a răspuns:

Sa nu fie de fapt vorba de o sinuzita frontala a carei inflamatii a ajuns si la urechii,gat,ochii.Du-te la medic n-are rost sa tot amani, mai bine sa nai nimic si sa stai linistita decat sa fi mereu ingrijoarata, bafta!

| JajaAliensHere a răspuns:

Ai cumva si urmatoarele simptome: somnolenta in timpul zilei, tiuituri in urechi, ameteli, stare de lesin?

| FunkySmile explică (pentru JajaAliensHere):

Somoroasa sunt de obicei. in rest nu, de ce?