| ___TL5G a întrebat:

Bună seara, mă confrunt cu probleme,sunt zile in care vreau să trăiesc,să fac sport să fac știu eu ce lucru,dar și zile in care nu mai am chef de viață îmi doresc să mor si regret că m-am născut,vine așa din senin,azi am motivația să fac sport mâine am o stare extrem de urâtă de ex „De ce să fac sport, fiindcă nu am niciun rol în viața" imi pierd starea de spirit de la o zi la alta,și am o problemă care și ea mă tot macină.Imi vin in cap tot felul de scenarii,care tot imi reproșează „Dacă se intâmpla asta,uite ce se putea întâmpla ".De exemplu astăzi am o problemă și în mintea mea se formează un Toc,și dacă rezolv aceea problemă vine alta și tot așă.Nu știu ce să fac,sunt așa demoralizat,dar și slăbit de tot stresul care mi-se intâmplă zilnic,sunt ca și un hipoglicemic, dar nu știu ce problemă am.Sunt și singur nu am verișori de treabă,sau prieteni care aș putea zice că am fi ca și niște frați,mai am două surori dar ele niciodată nu pot fi pentru mine ca și un frate sau un verișor, fiindcă băieții au un alt obiectiv față de fete.Eu tot îmi doresc să mor,fiindcă mă consider că m-am născut degeaba,și că sunt fără rost pe pământ. Aș dori mai multe sfaturi de la dvs, cât posibil de respectoase! În plus am 15 ani.Vă mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlexSM86 a răspuns:

Recomandat ar fi sa vorbesti cu un specialist. Mintea omului e foarte complexa si e influentata de foarte multi factori interni si externi. Din pacate si din fericire in acelasi timp, venim pe Pamant in corpul asta fara manual de instructiuni. Dar ceea ce e greu e si frumos in acelasi timp pentru ca ne hraneste curiozitatea de a invata, de a descoperi si lumea asta e plina de lucruri misto de descoperit si de vazut. De multe ori tindem sa ne limitam doar la ce e in jurul nostru si intram intr-o rutina proasta, dar de multe ori ma surprinde cand descopar un lucru nou care vine cu o lume noua la care nu m-as fi gandit. Hraneste-ti curiozitatea! Traim niste vremuri in care avem acces rapid la informatie. Scopul in viata asta nu e sa ne gasim un rost, ci sa o traim, sa ne bucuram de ea. Incearca activitati noi, sporturi noi si cauta oameni care le practica de la care sa inveti, sa cunosti alti oameni care iti vor largi orizonturile si poate iti vor starni curiozitatea de descoperire, de invatare. Lucrurile si oamenii de care ai nevoie (nu de care crezi tu ca ai nevoie) vor veni in viata ta la momentul potrivit. Nu te stresa sa le gasesti. Te inteleg, toti acem momente mai bune sau mai putin bune, zile proaste, depresie, anxietate. Totusi, viata merita traita. Alternativa inseamna NIMIC...0 sanse de a mai avea vreo experienta frumoasa sau de a mai intalni oameni misto.
Ce e mai greu, e cu oboseala pe care ti-o aduc gandurile si momentele mai putin bune, dar pe care te poate ajuta un specialist sa le depasesti. Ai grija de tine si nu uita niciodata ca: dupa fiecare noapte intunecata, urmeaza o zi plina de lumina!

| ___TL5G explică (pentru AlexSM86):

Uite eu aș mai avea o problemă de când am fost copil mic, care nu îmi dă liniște niciodată. Când sunt singur mă joc tot felul de jocuri in mintea mea dar am nevoie și de un marker și un șnur pe placul meu cu care să funcționeze atracția ăia de scenarii.De ex am in cap doar scenarii cu adrenalină, că și cum mă bat cu cineva, sau îi omor, sau fac și lucruri mai bune.Nu sunt chestii imaginare de copil mic, sunt niște chestii care îmi produc o adrenalină mare, care mă relaxează. Dacă nu îl invârt in mână și nu mă uit la culoarea șnurului nu functionează, și dacă îl pierd sa nu îl găsesc am probleme cu nervii.

| AlexSM86 a răspuns (pentru ___TL5G):

Whatever gets you through the day...
Cat timp nu faci nimanui rau si ramane totul la nivelul imaginatiei, zic ca e ok. Poate functioneaza si cu o bratara pe care o poti purta mereu la mana si, cand simti nevoia, sa o folosesti pe post de snur.
Totusi, nu ezita sa stai de vorba cu un specialist.
Zi frumoasa sa ai!

10 răspunsuri:
| StoicAnalysis a răspuns:

Se numesc stari depresive. Vorbeste cu psihologul scolii si implica-te mai mult social. E singura cale pentru a scapa de asa ceva.

| LaviniuA a răspuns:

La varsta ta tinerii sunt destul de atrasi de viata si vor sa faca de toate. Nu stiu de ce iti pierzi interesul uneori. Asta se intampla de regula mai tarziu, cand omul incepe sa lucreze, se gandeste sa-si faca familie, etc.
O fi de la stres, oboseala.
Sau poate esti mai mintos decat cei de varsta ta, ceea ce e bine.
Vorbeste cu psihologul scolii de ce nu? Poate primesti vreun sfat util. Poate iti recomanda ceva carti de psihologie, filosofie, spiritualitate.
Ar mai fi o varianta sa cunosti o fata. Asta face viata mai atractiva happy

| Celdrept a răspuns:

Dacă la 15 ani ai asa probleme sa vezi la 30 cât te va chinui depresia. Asa a început la mine depresia și acum m-a făcut praf, nu mai sunt bun de nimic deși am și zile ok dar rar.
Posibil sa fi bipolar, dar nu cred, cred ca e de la hormoni, de la perioada pubertății, după 18-19 ani o sa fi mai stabil emoțional, nu cred ca o sa mai ai astfel de probleme, dar dacă e depresie e grav, ca foarte greu se scăpa de ea și când nu e clinica.
Vorbește cu psihologul scolii sau mergi la un psiholog măcar 2 ședințe sa afli ce se petrece cu tine, poate ești neglijat de părinți sau sunt certuri în casa, beții, scandal și tu fiind prins la mijloc suferi nevinovat cel mai mult.

| ___TL5G explică (pentru Celdrept):

Mulțumesc pentru răspuns tuturor, dar uite eu am in familie bunicul cu psihoză, oare pot fi moștenitor genetic?

| ___TL5G explică (pentru Celdrept):

El de tânăr a avut această boală psihică

| Cavaler001 a răspuns:

Trezeste-te boss!
In primul rand nu te mai gandi la suicid daca iti iubesti parintii si surorile. Nu te-ai chinuit tu sa te cresti, ci ei s-au zbatut pentru a-ti da si tie prilejul sa te bucuri de frumusetea acestei vieti.
Ai ganduri bune in cap dar ai si multe tarâțe happy
Continua sa faci sport si gandeste-te la ce-ti doresti de la viata asta nu la aspectele ei negative.
Fa niste planuri legate de viitorul tau si incepe de acum sa lucrezi la ele. Prin sport vei capata mai multa incredere in tine, iar daca mergi la sala poate-ti faci prieteni/prietene si acolo, daca la scoala nu ai curaj.
Ca sa-ti dau un model care-mi vine acum in minte: Dorian Popa. Era un slab cand s-a apucat de sala si acum ai vazut ca are un corp de sportivwinking
Aveam un coleg care mergea la sala de 5 ori pe saptamana.
Poti merge si la inot sa te dezvolti si mai bine, iar cand se vor uita fetele la tine si-ti vor zambi / se vor baga cu tine in seama, vei realiza ce ganduri proaste ai acumwinking
Femeilor le plac barbatii adevarati, nu pe cei care-si plang de mila ca viata e greawinking
Bucura-te ca esti sanatos, cand altii sunt mai rau ca tine si fii recunoscator pentru toate aspectele pozitive din viata ta.
Bafta!

| ___TL5G explică:

Vă mulțumesc tuturor!

| ___TL5G explică:

Mi -ar fi rușine să merg la psihiatru