| StancuA777 a întrebat:

Bună seara
Ma doare măseaua de mor.
Aceasta este cariată și faza e ca când țin apa la ea nu mă doar... Când o scuip numai pot de durere... Ma doare toată partea cu măseaua
Îmi puteți da un sfat va rog frumos
Fara stomatolog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Fara stomatolog nu prea se poate pentru ca trebuie facut tratament de canal si omorat nervul.
Tu poti lua ceva din farmacie, dar asta doar iti va ameliora durerea temporar.

| mihaela000ela a răspuns:

Administrați analgezice precum: ibuprofen, antinevralgic, aspirină, ketoprofen, paracetamol. Puteți turna o fiolă de algocalmin sau xilină la măsea pentru ameliorarea durerii..pana ajungeti la medic!

| Alyii7q a răspuns:

In momentul in care ti apa la ea nu te mai doare inseamna ca ai infectie la masea. Daca este umflata sau iese puroi de la ea trebuie sa iei antibiotic amoxacilina o pastila la 12 ore. Pentru durere recomand nurofen express forte sau ketorol. Cel mai bine ar fi totusi sa mergi la un medic stomatolog pentru ca o infectie la masea poate ajunge la ureche si pot aparea complicatii. Iti spun din proprie experienta, eu sunt operata la o masea tot din aceasta cauza. Sanatate multa!?