| Andreea01234554321 a întrebat:

Buna seara, am si eu o intrebare. Am o maseaua cariata, ultima dată când am fost la medic mi-a spus că e grav si trebuie sa o elimine, dar mi-a fost frica. Acum ma cam doare, din ce in ce mai rau, doare cand iti scoate o carie care e grava? crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| TheWznd a răspuns:

Ce să elimine? măseaua sau caria? Nu prea există cazuri în care o măsea să trebuiască eliminată din cauza unei carii. Cu tratament, poți să salvezi aproape orice măsea.

Cum să "Îți scoată" caria? Caria e perforație în măsea. Popular spus, e o gaură. O gaură nu poate fi scoasă, trebuie astupată. Trebuie curățată (asta face dentistul cu freza, instrumentul care bâzâie) și dezinfectată, și apoi trebuie umplută și reconstruită zona aceea din măsea.

Câți ani ai? Bănuiesc că sub 18. Vorbește cu părinții tăi să îți găsească un dentist care lucrează în general cu copii, ăștia de obicei lucrează mult mai blând.
Și da, doare puțin uneori. Dar nu foarte tare. Și dacă te doare chiar foarte tare, atunci poți să îi spui dentistului și cel mai probabil îți va face anestezie, și atunci n-o să te mai doară.

N-ai mai fost până acum la dentist pentru plombe? De obicei oamenii sunt mai speriați de faptul că n-au trecut niciodată printr-o anumită intervenție și că nu știu ce o să li se întâmple, decât de intervenția în sine.
Dacă ești nesigură, poți să rogi dentistul sau asistentul să îți explice ce ți se face, în timp ce îți face. Așa o să te simți mai în siguranță.