| cristidanubius a întrebat:

Buna seara. Ma numesc Cristian din Galati, am 39 ani si as dori sa-mi dati un sfat. De circa 3 ani, dupa expunerea la soare, pielea de pe piept, umeri si spate se umple de brobonele care se intind si provoaca mancarimi. Am fost la un medic dermatolog dar aceasta mi-a dat numai solutii şi creme pentru tratarea acestora. Pentru prevenire am fost sfatuit sa folosesc crema protectoare cu factorul de protectie 30. Eu aş dori să ştiu ce analize sau ce tratament să fac pentru a nu mai avea probleme deloc, adică să previn apariţia lor. Mă puteţi ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai alergie la soare. Din pacate, nu prea ai cum sa o tratezi. Trebuie sa iei antihistaminice inainte de expunerea la soare, sa folosesti crema cu factor mare de protectie si sa eviti pe cat posibil expunerea indelungata.

luciana
| luciana a răspuns:

Te rog evita sa te mai expui la soare, acesta nu face decat rau; ti-o spun sincer si poate ca nu stii cat de grave si de nevindecabile sunt bolile ce le dezvolta acesta; gandeste-te numai la cancerul de piele ce face atatea ravagii in ziua de azi si pe care incerc cu disperare sa ti-l amintesc; atunci ai sa intelegi mai bine sfatul meu, ce poate acum iti pare deplasat, nu pot sa iti scriu mai mult, dar fa tot ce poti si evita soarele. Numai bine, Lucien.

| pababiba a răspuns:

Da frate, cel mai bine e sa ceri parerea mai multor doctori, si iei in considerare cea mai plauzibila, sa ii spun asa, varianta. Sfatul meu