| cevreimabalonule a întrebat:

Bună seara!
Pana acum am fost testata pentru coronavirus de 2 ori (părinții mei lucrează într-un mediu expus infecției). Am o fire anxioasa, am făcut mai multe atacuri de panica la viata mea, cu pierderi de suflu, transpirații, tremurături. De fiecare data când mi se iau probe din gat (am mai fost supusa acestui fel de procedura și înaintea pandemiei) fac foarte urat, fac atacuri de panica numai când ma gândesc la eventuala supunere la astfel de teste.
Cum credeți ca as putea sa ma controlez? Sau măcar sa atenuez aceste stări. Având în vedere și restricțiile actuale nu am posibilitati prea vaste.
Va rog mult sa nu luați în derâdere mesajul meu, chiar am nevoie de ajutor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Anjaa a răspuns:

Nu am fost testata pentru coronavirus dar cred ca pot sa iti raspund dat fiind faptul ca și eu sunt o fire anxioasa.

Tine minte un lucru, problema este doar în mintea ta, în realitate nu exista nici un pericol, teama ta este complet irațională. Stiu ca asta nu te ajuta, dar e un punct de plecare. Inainte sa mergi la test rezerva-ti 30 de minute și gandeste-te ca nu ai de ce sa te temi, imagineaza-ti ca esti acolo, ce simti? Ce iti vor spune medicii? Cum se va desfășura totul? Atentează cineva la sănătatea ta? E vreun pericol? Imagineaza-ti și răspunde-ti singura la intrebari. Cum vei reacționa cand se va întâmpla lucrul x? Cum te vei controla? E ca un fel de meditație, respira adânc, încearcă sa te convingi ca va fi bine. Trebuie sa ai incredere.

Alte lucruri care te-ar putea ajuta. Ia-ti la tine un talisman norocos, o brățară, un colier, sau orice altceva iti e drag și poți tine în mana în acel timp.
Spune o rugăciune înainte, sau chiar în timp ce îți face testul.
Dormi bine cu o seara înainte, asculta muzica, citește sau fa orice altceva care te relaxează și te face sa uiți. De multe ori ne facem mult prea multe griji pentru lucruri care poate ca nici nu se vor intampla. Nu pleca de la premisa ca vei avea un atac de panica.
Încearcă sa faci haz de necaz, razi un pic, destinde-te. Cu toții avem ciudățeniile noastre și temeri iraționale.
Vorbeste cu părinții tăi despre asta, ei te cunosc cel mai bine și probabil vor fi acolo sa te încurajeze.
Si nu uita, în cel mai rau scenariu, lucrul de care te temi cel mai taberei, vei face un atac de panica. Mai rau de atat nu exista. Si ce daca? Sunt medici și asistente, persoane care nu te vor judeca și care te vor ajuta sa treci peste. Nimic nu este de nerezolvat. Doar ai încredere.

Eu sunt convinsa ca vei reuși!