| anonim_4396 a întrebat:

sa spun problema mea: eu am o masea plombata definitiv acum ceva timp, cam 3 ani. numai ca de la un timp ma doare ingrozitor cand mestec si cand beau rece. are cineva o idee despre ce se intampla? sau a trecut cineva prin ceva asemanator?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ddeliaa a răspuns:

Da, trec prin asa ceva. sad
Si eu mi-am plombat o masea definitiv. si mi-a scos toti nervii si ar prea trebui sa ma doara, dar... uite ca nu a fost asa. cam dupa o luna a incepus sa ma doara si mai tare, mai ales cand beiam apa rece
Eu am si dintzii foarte sensibili. si poate fi si asta o problema.
cel mai bine ar fi sa mergi la un dentist bun si sa vazi care e problea happy

10 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Medicul tau dentist stie mai bine...

| Lorreyn a răspuns:

Ca ai o problema cu maseaua so fi stricat ceva acolo sa zic asa sau ai o sensibilitate oricum trebuie sa mergi la doctor sa vezi ce ai.

| Lorreyn a răspuns:

Pai daca te doar si cand mesteci si cand bei e o problema trebuie sa mergi neaparat la dentist

| 9Happycitha9 a răspuns:

Bunăă.M’am interesat pentru. cazul tău,şi am aflat că s’ar putea ca la acea măsea să ai puroi la radăcină,chiar dacă aceasta este plombată!
Te sfatuiesc sa iei un antibiotic sau paracetamol,căci durerea se va calma,iar de îndată ce poţi să mergi la farmacie şi să’I explicit farmacistei cum te doare mai exact,iar aceasta îţi va spune sigur ce se întâmplă şi’ţi va da o pastilă, ca să te poţi vindeca.

Baftă cu durerea!

Aştept fundă, plssss

| Mariusika1995 a răspuns:

Se pare ca acum 3 ani nervul de la masea a fost omorat de dentist dar separe ca tu nu ai probleme cu nervul sigur o karie a ajuns acolo.iti propun sa mergi la dentist sati schimbe plomba si sati curete maseaua

| OanaVlad a răspuns:

Pai... raspunsul il gasesti intreband un doctor stomatolog happy

| floryyn91yy a răspuns:

Da mi s a intamplat si mie,, prima oara mi a scos plomba si s a uitat daca mai merge replombata, la mine n a mai mers, si mi a scos o

| Des13 a răspuns:

Buna, esti sigura ca mai ai plomba? ar fi bine un drum la dentistwinking
stiu ca de obicei cam 2 ani e sigura plomba... dupa e la noroc (sunt curios ce o sa patesc eu)

| kissmebaby33 a răspuns:

Asta patesc eu acum du-te la dentist, o sa-ti dea plomba jos o sa te anestezieze o sa omoare nervu si tio plombeaza la loc si nu mai ai nimic

| ionela12 a răspuns:

Probabil iti rasufla pe undeva. poate s-a fisurat putin.
asa am si eu o masea in partea dreapta. si mereu cand mananc in partea dreapta ii simt gustul. mi-a spus medicul ca s-a facut o mica gaurica la plomba.
doar ca pe mine nu ma doare!
eu zic ca la macar 6 luni sa teduci la un control.si in legatura cu maseaua ta o vizita la dentist nu strica.
totusi sa te gandesti ca te doare atunci pe moment dar dupa aia nu mai ai probleme. SucCeS!
fUnDiTa?