| Kriss96 a întrebat:

Buna!
Am si eu o problema cu o masea plombata acum vreo 2 ani.De duminica a inceput sa ma doara foarte tare cand beau sau mananc ceva rece. Durerea tine maxim 10 secunde.In seara asta am rontait cereale si m-a luat putin durerea, dar mi-a trecut cu pasta Parodontax.Nu ma doare la atingere.Eu oricum trebuie sa merg la dentist luni, dar vreau sa stiu la ce as putea avea.Am citit ca se poate sa se fi format o alta carie sub plomba,dar eu am fost la dentist joia trecuta sa-mi rezolve o carie care este exact in fata celei care ma doare, si ma gandesc ca ar fi observat daca aveam o carie la maseaua plombata. Poate gandesc eu prost.
Bruxismul poate avea legatura cu durerea mea?
Fundaa!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca spui ca cele doua sunt alaturate, probabil ca te doare maseaua la care s-a lucrat de curand.

| Kriss96 explică:

Asa am crezut si eu, dar intentionat am baut apa rece la greu ca sa simt bine durerea, sa stiu unde se localizeaza, si nu este vorba de maseaua recent lucrata.