| caramba11 a întrebat:

Buna seara!
Se poate pune ser fiziologic in ochi? Am un notan de 4 ani caruia ii curg ochii, iar medicul veterinat mi-a recomandat sa folosesc serul fiziologic pentru stergerea ochilor. Mentionez ca am apucat sa ii pun 2 zile cate 2 picaturi in ochi.
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Yuoia a răspuns:

Daca ti-a recomandat medicul veterinar, de ce ai nevoie de confirmarea unor habarnisti?
Dar nu il pui in ochi. Pui serul pe un pansament steril si stergi ochii cu el.

| Yuoia a răspuns (pentru Yuoia):

Banuiesc ca ti-a dat si ceva tratament.

| caramba11 explică (pentru Yuoia):

Deoarece nu mi-a spus si modul de folosire. A fost ceva fugitiv.

| caramba11 explică (pentru Yuoia):

Buna! I-a facut 2 injectii si mi-a recomandat sa ii cumpar ser fiziologic, dar nu mi-a precizat si modul de folosire.

| Adelina4679 a răspuns (pentru caramba11):

Medicul s-a referit sa îi faci badijonari cu ser fiziologic, adica doar sa-l stergi la ochi cu o compresa sterila, NU îi pune in ochi ser.

| Yuoia a răspuns (pentru caramba11):

Asa il folosesti cum ti-am spus.

| mi25 a răspuns (pentru caramba11):

Nici atat nu stii ce inseamna sa-l stergi la ochi? Tu cum te stergi la ochi?