| PeLeU a întrebat:

Buna seara!
Sunt disperat.
Am observat ca pe unghiile de la mâini am linii verticale, nu foarte proeminente, dar se vad.
Totodată, eu nu am lununa decât pe degetul mare, iar pe degetele late nu prezint...
Menționez ca sunt slab, am și unele probleme de sănătate (infecții urinare repetate, Helycobacter piloți care nu pot sa scap de ea), ma simt slăbit si obosit mereu.
Ce credeți, care sunt cauzele, malnutriție, anemie severa?
Sunt foarte stresat ca nu am aparut lunulele si pe celelalte degete înafar de cel mare?
Ce credeți, este genetic sau am probleme grave, unghiile au o colorație roșiatice oarecum, la apăsare se fac albe și la urma se înroșesc puțin, nu cred ca am probleme cu inima sau circulația.
Care sunt cauzele si cum pot sa echilibrez sistemul meu imunitar și sa scap de infecții?
Mulțumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ce legatura au unghiile cu Helicobacter?

| Invictusman a răspuns:

Salut! E Posibil sa ai probleme cu tractul digestiv intestinul subțire, probleme la stomac.
Totodată e posibil sa ai o deficienta de vitamine, vitamina b6 și zinc.

Pentru îmbunătățirea unghiilor și nevoie de aceste substanțe nutritive;

Vitamine: Vitamina A, Vitamina B, Colina, Inozitolul si Biotina.
Minerale : zinc, calciu, dioxid de siliciu si fier.
Acizi grasi esentiali.

| Mirel4412 a răspuns:

Mie la medic mi-a spus ca nu am calciu, nu stiu ce simptome ai putea avea tu, la mine a fost cazul asta.

| Hope1992 a răspuns:

Buna,mi-a atras atentia intrebarea ta, prima data mi se parea ca doar glumesti.Dar mi-ai descris perfect degetele. Exact aceleasi afectiuni le am si eu (ma simt mereu obosita si slabita), dar eu stiu exact care sunt cauzele, sunt anemica si mananc rar si putin. Apasa pe cuticulele unghiilor si o sa gasesti semiluna si pe celelalte.In ceea ce priveste solutia, incearca suplimente aplimentare naturale cu vitamine si hraneste-te cum trebuie.