| anonim_4396 a întrebat:

Ceaiul de ghimbir trateaza infectii urinare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Nu! Infectiile urinare pot dezvolta tulpini de virusi care doar cu antibiotice se trateaza! In urma analizelor se identifica virusii care au produs infectia urinara si in functie de tipul acestora se recomanda antibioticul eficient!

3 răspunsuri:
tundenana
| tundenana a răspuns:

Nu zic ca ceaiul de ghimbir consumat fara alta medicatie vindeca in totalitate infectia urinara... insa poti o bei pe langa medicatia prescrisa de medicul urolog... e greu sa tratez infectia urinara... mai bine intai urmezi un tratament prescris de un medic specialist si apoi continui cu ceaiul de ghimbir... care DA este un antibiotic natural si este foarte bun in afectiunile renale si in infectii urinare... cum prepari ceaiul de ghimbir? aici e un link... http://www.TPU.ro/gastronomie/ce-este-ghimbirul.html

(un raspuns dat tot de mine )

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un condiment care adauga o dulceata piperata multor feluri de mancare.

Utilizare. Ghimbirul este folosit azi mai mult in tratamen­tul durerilor de stomac. Unii inghit ghimbir inainte de a se imbarca, pentru a evita raul de mare.
Ghimbirul mai este folosit si pentru alte afectiuni inclusiv in caz de artrita reumatoida si afectiuni cardiace.

Doze mari de ghimbir pot interactiona cu medicamentele care subtiaza sangele, precum varfarina, ca si cu medica­mentele care controleaza nivelul zaharului din sange. Aceasta planta poate provoca mutatii ale celulelor umane, fiind deci contraindicat femeilor gravide sa foloseasca ghimbir.

Nu sunt semnalate efecte secundare ale folosirii ghim-birului.

Radacinile uscate si facute prafuri sunt folosite ca aroma pentru ceaiuri si in suplimente nutritionale sub multe forme, inclusiv capsule, bomboane, napolitane gumoase si extract lichid.
mai multe:
http://www.adevarul.ro/......ismul.html

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pot folosi ceai de musetel pentru infectie urinara? dar de tei?