| RedForest a întrebat:

Sunt in perioada de pus masa musculara si vreau sa spun ca se vad cu adevarat rezultatele, insa nu sunt convins ca mananc ce trebuie! Am sa va las mesele mele de astazi sa imi spuneti ce este gresit si ce nu! Vreau sa spun inca de la inceput ca evit foarte mult produsele fast-food sau alimentele congelate!
Masa 1: (13:00)
- Orez 250g
- Pulpe de pui cu piele si os 150g
- Paine alba 60g
- Miere 15g
Masa 2: (16:00)
- Pizza facuta acasa 100g
- Tort de ciocolata facut acasa 100g
Shake (17:00)
- 100% Whey gold standard- O cupa cu 200 ml apa
Masa 3: (19:00)
- Cartofi copti 200g
- Pulpe de pui cu piele si os 200g

Am 172 cm 73 kg
Astea au fost mesele mele pe ziua de astazi (zii in care nu am fost la sala!) Ce ar trebui sa modific la alimentatie in timpul perioadei de pus masa musculara?
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DovleacTurbat a răspuns:

Pana-n 6 nu se depun, dar dupa 6 se uita carbohidratii la ceas gen "gata ba e 6 ne depunem"laughing 200g de proteina la greutatea lui actuala inseamna mai mult de 2g pe kg corp deci e cam risipa. " Nu prea multi carbohidrati ca in loc de muschi se depune grasime" grasime-tesut adipos, muschi-tesut muscular, 2 tesuturi diferite TOTAL. Si in plus asta inseamna perioada de masa sa pui pe tine, NICIODATA sub NICIO FORMA nu exista ca in perioada de masa sa pui doar muschi pur fara grasime. "Masa de la ora 7 e tarzie" eu mananc la 22-23, daca te uiti putin prin povestile de viata ale culturistilor PRO vei vedea ca se trezeau si la 2 dimineata sa-si consume target-ul. "Prea putine mese, 3 nu ajung" Prietene laughing)) poa' sa manance si odata pe zi, daca in masa aia isi ia targetul sau complet de calorii, macronutrienti si micronutrienti VA CRESTE. 6 mese mici = 3 mese mari, nu conteaza numarul de mese, contează ce mănânci la acele mese, conteaza sa-ti asiguri targetul.

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Sa mananci si legume bogate in proteine, nu doar carne
http://www.csid.ro/......-12667699/

| Pool77 a răspuns:

Lasa painea, baga mai multi carbohidrati.
Adica, poti manca linistit 400G orez, dimineata, sau la micul de juc, nu are nimic, seara dupa 6 sa nu mananci nici macar 10G de carbohidtrati se depune.
Hmmm, incearca mai multa carne, adica mai multe proteine poti merge pana in 200G, peste deja e degeaba caci se elimina.
Cel mai ok e sa mananci diversificat, azi mananc piept maine mananc pulpe poimaine mananc oua + carne, dupa 3 zile mananc peste etc, si cat mai mult. Carbohidratii te ajuta sa nu dai jos din greutate eventual sa iei in greutate, insa nu prea multa ca se depunde si in loc de muschi o sa ai grasime.
Masa e ok, in afara de cel la ora 7, e prea tarziu.
Prea mult zahar, lasa dulciurile merg o data pe saptamana, dar atat nu mai mult, si si atunci in cantitai mai mici.
Prea putine mese, 3 nu ajung, incearca 4-5 intr-o zi, dimineata la 10 orez+carne, la 13:00 iarasi cartofi/orez etc cu carne, la 16:00 poti baga iarasi carbohidrati si carne, la 5 antrenament, la 7 bei shakeul, adica dupa ce ai iesit din sala dupa 10-20 min, si pe seara daca ti-e foame oua, o omleta mica sau niste oua fierte eventual cu niste paine prajita.

| Pool77 a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Ca sa vezi ca sunt un pic mai destept decat tine, nu am sa ma pun la contradictii cu tine.
Unul care spune ca dupa 6 nu se depune grasime, baiatule, acum iarna, dupa 6 ce miscare faci ca sa consumi carbohidratii?
Apropo, aia sunt PRO, adica nu baga 250G de orez etc, aia mananca calitate, nu ce gateste mama.
Nu conteaza numarul de mese? laughing) Frumos, in fine, n-am cu cine, mananca dupa 22-23, fa bratu de 50 burta de 80 si ala-i, din BMW se vede doar bratul, bine ghinion cand platesti la benzinarie, dar csf.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Pool77):

Observ cat esti de destept, unde poate incapea atata inteligenta Maria-Ta, Imparatia Ta, Preasfintitule? Este 20:52 la 21 voi incepe antrenamentul, exista oameni care dupa 12h de munca vin in sala sau nu frecventezi si n-ai de unde sa stii? happy " aia mananca calitate nu ce gateste mama" orezul il mananca toti daca ai impresia ca apartine de " ce gateste mama" e problema ta. Observ pentru a 2 a oara cat de inteligent esti, nu te-ai gandit sa te faci savant ceva? S-ar putea sa iei si vreun Nobel ceva cine stie. La aia cu mesele, ia-o si tu logic, mai citeste-mi primul raspuns de vreo 2-3 ori, mai uita-te putin pe net laughing si revino. Ce legatura are mancatul la ora 22-23 cu burta? Crezi ca, cum mananci cum se depune? Dureaza câteva ore bune doar pana mancarea este descompusa in macronutrienti, inca cateva pana organismul asimileaza, faci sport-arzi calorii, stai degeaba-arzi calorii, iti distrugi tesutul muscular-organismul munceste pentru refacere normal ca necesita un consum energetic mai mare si in plus este PERIOADA DE MASA prietene, pui pe tine, nu cunosti termenul sau ai chef de glume? Dupa perioada de masa incepi definirea si acolo vezi ce ai castigat. Te salut!

| Pool77 a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Imi aduci aminte de spusele unui culturist urias.
"Multi sunt destepti, dar complica prea mult"
Si inca una, ca si ultim mesaj
"Multi cred ca daca au citit 2 volume sunt culturisti exceptionali, pe cand sunt doar niste tocilari cu carte"
Si aici are dreptate uriasa, insa asa e cum o spui tu, cadoar tu ai fost acolo pe scena de la Mr Olympia.
Te salut!

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Pool77):

Pana-n 6 nu se depun, dar dupa 6 se uita carbohidratii la ceas gen "gata ba e 6 ne depunem"laughing 200g de proteina la greutatea lui actuala inseamna mai mult de 2g pe kg corp deci e cam risipa. " Nu prea multi carbohidrati ca in loc de muschi se depune grasime" grasime-tesut adipos, muschi-tesut muscular, 2 tesuturi diferite TOTAL. Si in plus asta inseamna perioada de masa sa pui pe tine, NICIODATA sub NICIO FORMA nu exista ca in perioada de masa sa pui doar muschi pur fara grasime. "Masa de la ora 7 e tarzie" eu mananc la 22-23, daca te uiti putin prin povestile de viata ale culturistilor PRO vei vedea ca se trezeau si la 2 dimineata sa-si consume target-ul. "Prea putine mese, 3 nu ajung" Prietene laughing)) poa' sa manance si odata pe zi, daca in masa aia isi ia targetul sau complet de calorii, macronutrienti si micronutrienti VA CRESTE. 6 mese mici = 3 mese mari, nu conteaza numarul de mese, contează ce mănânci la acele mese, conteaza sa-ti asiguri targetul.

| Pool77 a răspuns:

Cam fix ce doream sa-mi vad.
Cata dreptate avea persoana respectiva.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Pool77):

laughing Hai prietene, dovedeste-mi cat esti de destept, argumenteaza-ti vorbele, arata-mi ca ce am spus eu e gresit, vino cu studii elaborate de specialisti, sustine-ti vorbele, dovedeste ca ai dreptate si sunt eu prost informat. Pana acum tot ce ai facut a fost sa-mi arati niste "citate" si din cate vad cel putin al 2 lea iti vine mănuşă. Eu iti pot demonstra si prin sportivi si prin studii ca tot ce am scris la primul meu raspuns sunt lucruri reale, adevarate si corecte, matale poti? Dovedeste-mi ca sunt prost informat si-mi cer scuze, dar ti-am zis, studi, oameni din domeniu nu "radio-santuri".