| hgcl a întrebat:

Salutari tuturor!
Vreau sa va prezint planul meu de mese in perioada de masa musculara, precizez ca acest plan il voi pune in aplicare din 1 septembrie. Ca sa fac si o scurta introducre, scopul meu in legatura cu acest sport este unul serios si vreau sa-l fac de performanta. Am varsta de 18 ani, 92 de kg si 1, 83m. Practic cultursmul de un an si 5 luni. Am inceput de la 78 de kg si am ajuns la 92. Pana la 87-88 de kg am reusit sa ajung fara suplimente nutritive, de la jumatatea lui aprilie ma folosesc de o creatina monohidrata.
MASA 1 (06:00)
-100g ou
-100g fulgi de ovaz
-100g paine neagra
-30g Milk&Egg (Natural Plus)
-o tableta vit C (650mg) (Pro Nutrition)
-o tableta mega mineral (Natural Plus)
-2 tablete omega 3, 6, 9 (Redis)
-2 tablete calciu (400mg)& magneziu (188mg) (Redis)
-2 tablete Taurina (1000mg) (Pro Nutrition)

MASA 2 (09:00)
-100g piept de pui
-150g orez
-100g paine neagra
-1 mar

MASA 3 (12:00)
-100g peste
-150g cartofi noi
-100g paine
-salata legume
-1 baton Protein-R (Redis)

MASA 4 (15:00 inainte de sala)
-150g paste Barilla
-5g creatina (Pro Nutrition)
-1 plic Instant Energy (Redis)
-1 banana

MASA 5 (18:30 dupa antrenament)
-60g Whey Protein (Pro Nutrition)
-5g Glutamina (Pro Nutrition)
-4 tablete amino (Pro Nutrition)
-30g Carbo Plus (Natural Plus)

MASA 6 (20:00)
-aici inca nu am hotarat!

MASA 7 (22:00 inainte de culcare)
-30g Milk&Egg (Natural Plus)

Nutrienti totali:
-Proteina 222g
-Carbohidranti 589g
-Calorii 3862
Nu sunt cele mai scumpe suplimente dar incerc sa ma limitez la bugetul pe care il am. Pe viitor daca rezultatele nu vor intarzia sa apara si totul decurge dorintei mele o sa investesc si mai mult.
Acum astept paririle voastre

14 răspunsuri:
| hypothesis a răspuns:

Vezi ce faci cu painea.

| hgcl explică (pentru hypothesis):

Fratilor, chiar asa ucigatoare-i painea in perioada de masa musculara?

| hypothesis a răspuns (pentru hgcl):

Te gandesti si la viitor, mai exact la sanatatea ta. Caloriile din paine nu prea sunt de calitate. Poti manca, desigur, in perioada de masa. Dar vad ca mananci bine. Mananca paine integrala, totusi.

| hgcl explică (pentru hypothesis):

O sa tin cont de sfatul tau, multumesc.

| DomnulKat a răspuns:

Perfect,dar lasă pâinea neagră. Exclude pâinea din alimentație.

| hgcl explică (pentru DomnulKat):

Nu ma ajuta la nimic daca o las. Si 300g de paine nu-i mult zic eu, oricum este o perioada in care procentajul caloric trebuie sa fie mai mare decat nevoile corpului. Dar multumes de raspuns happy.

| DomnulKat a răspuns (pentru hgcl):

Treaba ta frate, am 6 ani de sală doar ți-am zis ce experiență am acumulat în 6 an ide sală.

| hgcl explică (pentru DomnulKat):

Te inteleg si iti respect parerea. Dar eu am nevoie de masa musculara. Paine este un aliment care contine fibre, proteine si carbo. Dar dintre suplimente ce crezi ca lipseste?

| Cosmin86 a răspuns (pentru hgcl):

Ce vad eu ca lipseste la tine, o masa/gustare formata din : nuci, migdale, caju, etc. Pe scurt: grasimi sanatose, sub forma de seminte.

| hgcl explică (pentru Cosmin86):

Imi recomanzi si o masa de genul asta?

| Cosmin86 a răspuns (pentru hgcl):

Da. sau macar o gustare unde sa ai nuci, migdale, caju, etc. ( crude, nu prajite ).

| hgcl explică (pentru Cosmin86):

Ok, multam de sfat. O sa tin cont de el.

| Zyzz777 a răspuns:

Masa 6: pune niste mancare adevarata, nu suplimente.
La masa 7 mai bine ai bea si vreo 300 ml de lapte slab in grasimi. In mare pare bun, acum recunosc nu sunt nutritionist dar nici nu cred ca vei gasi unul pe acest site. Succes!

| hgcl explică (pentru Zyzz777):

Tot ce vezi tu acolo este mancare adevarata. Iar masa 5 este o masa dor din suplimente fiindca este masa dupa sala. Iar de ce sa beau 300 ml de lapte daca pot sa imi iau necesarul proteic din 30g Milk&Egg. Eventual la masa 6, 300 ml de lapte 15%.