| Ganduricolorate a întrebat:

Tenul meu a luat-o razna de cateva luni. Am acnee si se manifesta cu pustule dureroase sub piele. Am fost la dermatolog care mi-a prescris un gel de curatare, o emulsie si doua preparate in farmacie. Pe langa astea am facut si o analiza pentru a vedea daca am vreun microb. (Tratamentul fara rezultat, iar rezultatul analizelor a aratat ca nu s-au dezvoltat germeni patogeni). Am continuat tratamentul medicului, dar tenul meu s-a inrautatit. Am inceput sa pulverizez seara pe ten apa de argint si sa fac infuzie cu ceai verde. Acum ma bate gandul sa folosesc si produse de la Thursday Plantation.
Acum urmeaza sa merg la un medic endocrinolog. Mă gandesc la faptul ca acneea mea poate fi una hormonala si nu as vrea sa irosesc bani aiurea pe produse care nu ma ajuta. Dar daca e una hormonala, cu toate produsele folosite nu ar fi trebuit sa se limpezeasca la suprafata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Eu am scapat de cosuri cu antibiotice. Tenul meu arata mai bine acum. Am terminat tratamenul cu antibiotice si continui doar cu creme. Gel de curatare La Roche Posay, effaclar duo+ si crema activa Acne Out. Esti din Bucuresti? Eu am fost la clinica Anima.

| suntsuper a răspuns:

Depinde. Cat de des te speli pe fata? Am avut acnee destul de severa, ma spalam si cu apa calduta(mare greseala), si asta imi faces tenul si mai uns. Unele produse la fel, mai mult imi cauzeaza acnee decat sa o vindece

Dar mai nou( de cateva luni) folosesc un gel..respectiv masca de curatare. daca esti interesata iti pot da si numele, e relativ ieftin(spre deosebire de alte produse care nu au functionat deloc si aveau un pret urias), il aplic de 2 ori pe zi(dimineata si seara) si nu imi usuca pielea, nu o unge, nu ma irita, e perfect
Am incercat diverse creme si geluri care nu au functionat in ciuda preturilor ridicate. De asemenea am auzit de un produs(cica functioneaza extrem de bine, 100% ingrediente bio)
https://www.100percentpure.com/......ing-lotion
am de gand sa imi comand, nu chiar acum pentru ca mi-a trecut foarte bine acneea. In caz ca voi mai avea probleme o sa imi comand si asta, merita incercat, dar masca asta pe care o folosesc acum mi-a rezolvat problemele si o sa continui sa o folosesc, preventiv

| Daniel9988 a răspuns:

Daca ai pana in 20 ani nu te mai chinui, nu trece cu nimic, e hormonal.Char daca iti trec, va fi valabil o luna maxim doua si dupa vor reveni...mai rau decat atunci cand au plecat!

| Ganduricolorate explică (pentru Daniel9988):

Am 19 ani. Pana acum nu am avut probleme asa cum am acum. Sunt constienta ca se vor opri odata si odata, dar e o problema care deranjeaza si fizic si psihic.

| Ganduricolorate explică (pentru suntsuper):

Ma spal dimineata pe fata cu gel de curatare si seara.

| Ganduricolorate explică (pentru suntsuper):

Spune-mi, te rog, cum se numeste acel produs folosit de tine?

| suntsuper a răspuns (pentru Ganduricolorate):

Mask clean acne gel purifiant facial

| En3Rgi a răspuns:

Iti recomand sa bei 4-5 litri de apa pe zi, doar apa, si sa iti faci dus cu apa rece, unul pe zi, stai 5-10 minute in apa rece.Prin rece ma refer sa dai doar apa rece la dus, pe maxim.Incearca sa mananci cat mai sanatos posibil si sa consumi multe fructe. Daca respecti astea macar o luna o sa vezi ca va fi o diferenta, bafta!

| Daniel9988 a răspuns (pentru Ganduricolorate):

Eu am avut pana la 22.