| anonim_4396 a întrebat:

Buna Seara TPU! as avea o intrebare, eu mai stau pe calculator cam mult seara gen pana pe la 3, 4 dimineata. Cateodata imi sunt ochii mai rosii de la calculator si imi mai pun picuri sau astept sa imi treaca, astazi m-am trezit pe la vreo 12, am stat pana pe la 4 iar ochii mai imi erau mai obositi si mi-a venit in cap daca nu am cu ochii probleme, probabil mi-am facut o obsesie in acest lucru, si ma uitam pe cerul albastru asa in mare atent de tot si vedeam ca purici parca de la atata albastru ca imi sclipeste la ochii si mai vedeam pe langa ochii ceva bulinuta sau cum sa i zic cand ma uitam atent la ele pe langa ochii apareau, dar au disparut aveam si rosii ochii putin putin atunci si, si obositi dar acuma nu stiu cred ca mi-a intrat in cap ideea asta ca as vedea cu purici sau noaptea in intuneric dar aia ma gandesc ca nu este nimica adica e intuneric si nu am cum sa vad lucrurile asa bine pentru ca e intuneric si la asta zic eu ca is purici poate gresesc, o fi deoarece nu m-am odihnit destul si imi sunt ochii obositi? Alte simptome ca sa le zic asa nu am deloc, nu vad in ceata, nu am vederea slaba, vad la distanta si la apropiere etc!

Voi ce zice-ti?

Dau funda si fara raspunsuri idioate! Merci!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Din cauza statului prea mult in fata calculatorului, incearca sa nu mai stai asa des.
Te pup!

| ceaiuldetei a răspuns:

Zic că orice exces, e nasol, din orice punct de vedere și din oricare unghi privești.

Dacă petreci prea mult timp în fața computerului:

- fă pauze dese
- spală-te pe față și pe mâini
- fă pauze cel puțin o dată pe oră, măcar zece minute

Încearcă să îți mai ocupi timpul și cu altceva (în afara obsesiilor). Citește, plimbă-te pe afară mai mult, ieși cu prietenii, nu mai dormi toată ziua, ca să nu te simți mai obosit decât te-ai trezit. Somnul de noapte este foarte hrănitor.

Hrănește-te corespunzător, fă puțină mișcare, ca să poți să îți mai iei gândul de la astfel de lucruri.

Evită praful - poate fi o sursă a problemei.
Evită să stai prea aproape de televizor (iarăși, poate reprezenta o problemă).

Dacă persistă, consultă un medic. Poate ai niște dureri de cap - sau probleme cu ochii - chiar dacă tu consideri că vezi foarte bine.

O părere a unui specialist în domeniu, nu se compară cu absolut niciuna de aici. Mult succes.

| giannyblack a răspuns:

Stiu ca intrebarea e veche dar fi atent aici. Si eu am aceeas problema, de cand ma stiu. Se numeste Visual Snow (zapada vizuala). Crede-ma, nu te afecteaza in viata de zi cu zi. Pe timp de noapte toata lumea vede prost, dar "purecii" nostri o fac putin mai rau. Am trait 19 ani cu ea, nu m-a afectat deloc, de fapt, mai tot timpul am crezut ca e normala si probabil aceasta problema e comuna dar lumea nu ii da importanta. In fine, chiar acum sunt cercetari in desfasurare in privinta acestei afectiuni si pe 5 mai 2018 se va tine o conferinta special in acest sens.