| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara TPU. dau funda va rog vreau un sfat. De doua zile ma inteapa in stanga la piept si respir unpic mai greu. Mentionez ca starile acestea au aparut dupa ce am luat masa iar dupa aceea ma intepa extrem de rau toata partea stanga de la stomac pana sus in piept si a trecut dupa 15-20 de minute. Apoi a continuat si continua cu mici intepaturi in partea de sus a pieptului, ieri m-a intepat si in dreapta unpic dar mai mult in stanga asa pana sub brat. Sunt cam panicata pentru ca am 21 de ani si nu cred ca am
probleme cu inima. Ce as putea sa fac? Sau ce pastile sa iau pentru intepaturi? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Gavrila_Mogodan_Alexandra_1994 a răspuns:

Sa nu iti faci nici o grija cu inima... ea nu inteapa, eu am 24 de ani si am patit la fel ma intepa si forte tare la inima si in spate a fost doar o raceala ne tratata si cum ziceam inima nu inteapa cand te lasa cazi sau creste tensiunea dar nu doare... sper ca am fost de folos

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nu putem sa te ajutam, ai nevoie de un consult medical ca sa se stie ce ai, poti avea probleme cu inima, dar la fel de bine poti avea probleme gastrice, deci fuguta la medic pentru investigatii!

Cat priveste ce ai putea lua, te-as sfatui sa nu iei nimic, pana nu stii cu siguranta ce te supara.
Dar te-as sfatui sa manaci mai putin, in special seara si cu cel putin 3 ore inainte de culcare!

| Daniel9988 a răspuns:

As putea sa iti zic sa iei niste medicamente, sa iti dau niste sfaturi etc...ei bine, nu o voi face.De ce? Pentru ca aceste simptome pot fi cauzate de o multime de afectiuni. Bunica mea Dumnezeu sa o odihneasca a murit luand niste pastile dupa ureche, fara recomandare.Cel mai bine mergi la un spital sectia cardiologie.Nu te complica cu doctorul de familie ca tot acolo te va trimite.Iti vor face investigatii si ulterior iti vor pune un diagnostic insotit de tratamentul corespunzator.Varsta nu are legatura. Oricine poate, la orice varsta, sa faca o anumita boala. Exista si copii cu boli cardiovasculare.Nu imi dau cu parerea ca dupa sa iti fac rau cu mana mea.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Cu problemele astea chiar nu e de joaca si mai ales nu se iau pastile pentru inima dupa cap sau auzite.
Mergi la medicul de familie, iti va da trimitere, fa-ti un EKG. Daca nu ai nimic, ai putea incerca si la plamani o radiografie. La plamani iti vor vedea si coloana, poate ai o scolioza sau cifoza care apasa.

| HLucian a răspuns:

Buna seara, nu exista pastile pentru intepaturi. Nu poti exclude inima atata timp cat nu verifici asta la un cabinet medical. Daca ai probleme cu stomacul..de la asta ar putea fi in cel mai bun caz. Nu conteaza ca ai 21 ani, in ziua de azi bolile de inima sunt aproape obisnuite in randul tinerilor. Mergi la medicul de familie ca sa te linistesti. Insa ai grija, daca situatia se inrautateste, apar transpiratii sau simti presiune in piept..suna la 112 si solicita o ambulanta, ei te vor duce unde trebuie. Sanatate

| vasile999 a răspuns:

Cand sunt probleme cu imima nu este problema de varsta sunt si copii de 6 ani cel mai bun sfat este du-te la medic viata ta este inportanta si trebuie sa iei decizi cat mai rapid