| rippE a întrebat:

Buna seara TPU!

Deci am o intrebare pentru voi : fratele meu are 4 ani si 10 luni si are doar 16kg.Cand avea voi 1-2ani era foarte gras dar a facut o enterocolita si facea febra mare, a fost in fiecare luna cu perfuzii...Acum i-a dat mama medicamente pentru " Imunitatea sistemului " si acum e bine..Nu a mai facut febra si nu s-a mai imbolnavit de 8 luni aproape. Dar nu mananca carne, toata ziua ar manca numai cereale cu lapte si banana cu biscuite. E normal pentru varsta lui?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Se poate ca virusul sau bacteria sa ii fi distrus anumite celule intestinale si acum nu mai asimileaza si e si expus la alti germeni. Spune-i mamei tale sa ii faca bors, cu bors de putina. Contine bacterii distruse prin fierbere, insa care ii stimuleaza anticorpii. Carnea de pui proaspata, fiarta, iarasi nu poate sa ii faca rau. Nici cascavalul (este un cas oparit, eventual maturat - "prelucrat" de anumite bacterii, inofensive pentru intestine). Dupa un timp cu astea, poate sa il incerce cu cate 1-2 linguri de iaurt. Ma tem ca atunci cand a avut viroza, i-a dat un antibiotic tare (cum e lekoklar), care mai rau i-a facut (favorizeaza bacteria Clostridium si ciuperca Candida).

| MeConstantine a răspuns:

Copii nu prea stiu sa spuna ce problema au astfel incat sa-ti indic ce este de facut. Greutatea pentru varsta lui nu este una normala, dar cel mai bine este totusi sa mergeti la un medic ( si cu medicamentele pe care i le da mama ) si sa vedeti daca totul este bine + sa-i mentionati si de carne. Faptul ca nu mananca carne poate sa fie un motiv pe care nu vi-l mentioneaza.
Normal ca si eu as fi mancat numai ciocolata cand eram michappy dar totusi mi se dadea mancarehappy

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Nu e mancacios, cam asta e problema.
Dar la 4 ani ar trebui sa manance carne sau o supa, laptele cu cereale nu e foarte hranitor. Poate nu-i place, incearca sa ii dai ceva ce zice el ca ii place, dar sa fie mancare adevarata big grin.

| stefanhaiosu a răspuns:

Nu sun un specialist dar nu e bine pentru ca la varsta lui are nevoi de multe fibre si vitamine si daca nu vrea sa manance carne incercati sai faceti piept de pui prajit pe gratar ca foarte bun si sanatos daca nu peste sau muschi de vita ca cel de porc e mai elastic si probabil nu-i placa si daca mananca cereale incearca sai dai din alea mai sanatoase CEREALE INTEGRALE legume si fructe SPER SA ITI FIU DE FOLOS TIAM SPUS CE CRED SI EU SI CE STIU NUS SPECIALIST MAI BN INTREABA UN DOCTOR