| Pucca98 a întrebat:

Ce mananca siamezele cand sunt mici? Inafara de lapte.big grin A mea are aproape 3 luni si mananca foarte putin. II dau mancare normala, lapte, carne, dar mai mult lapte. Cine stie? Fundita.batting eyelashes

Răspuns Câştigător
| Deĺααα a răspuns:

Buna`:* si eu am 2 siameze:d care is pui adica tot 3 luni au si o pisca mare thinking Cele mici manca parizer de pui`:* e foarte bun love struck. Si cea mare whiskas sau KiteKat`:*. Poti sa i dai la ala mik thinking Parizer sau lapte`, Carne de pui fiartathinking ceva usor`:* si invatai cu whiskasbatting eyelashes e foarte bun`love struck.

4 răspunsuri:
| ƳσʋAиdMɛ a răspuns:

Wiskas junior, supica, legume fierte, cascaval uite aici : 12 saptamani

La o greutate de 0, 9 kg, portia zilnica a puiului trebuie impartita in 5 mese.

16 saptamani

La o greutate de 1, 2 kg, portia zilnica a puiului trebuie impartita in 5 mese.

6 luni

Desi puiul tau arata deja ca o pisica adulta, are inca necesitatile fiziologice si psihologice ale unui animal care se dezvolta rapid. De aceea, noi recomandam sa continui sa-l hranesti cu hrana din gama Whiskas Junior.

Incearca sa-i oferi 3 mese pe zi, la ore fixe daca se poate. Poate acum sa manance pana la 4 plicuri de o portie Whiskas Junior pe zi.

10 luni

Poti incepe sa alternezi hrana Whiskas Junior cu hrana Whiskas pentru pisici adulte, crescand treptat portia de hrana pentru adulti. De exemplu, poti sa-i oferi 2 plicuri de o portie Whiskas Junior ca mese principale si hrana uscata Whiskas Adult in timpul zilei.

12 luni

Pisica ta este acum un adult si deci hrana pentru pisici adulte trebuie sa fie hrana sa principala. Produsele din gama Whiskas Adult vor continua sa-i bucure gustul.

resterea si dezvoltarea sanatoasa a puiului si il va pregati pentru o viata lunga si activa. Hrana sa trebuie sa contina proteine, grasimi, vitamine si minerale in proportiile corecte pentru crestere. Inainte de intarcare, puiul de pisica depinde in mare masura de laptele matern; dupa intarcare, puiul va astepta de la tine sa-i asiguri o dieta perfect echilibrata care sa-i satisfaca necesitatile de nutritie.

Puiul este un membru al familiei, dar cand e vorba de mancare are nevoi diferite de oameni. De aceea, inainte de a-i oferi mancare de la masa ta, trebuie sa stii particularitatile care-l fac sa aiba cerinte atat de speciale.

Cresterea este un proces care necesita multa energie si de aceea puiul tau are nevoie in aceasta perioada de pana la de 4 ori mai multe calorii decat o pisica adulta. Pe de alta parte, stomacul puiului este mult mai mic decat al unei pisici adulte (initial, cat unghia de la degetul tau mare!) si de aceea este crucial sa-i asiguri o hrana concentrata in calorii si substante nutritive. In ceea ce priveste cantitatea, puiul trebuie sa manance cat de mult vor; un bol cu hrana si unul du apa proaspata e bine sa le fie la dispozitie mereu.

Stiai ca?

Pisica ta are nevoie de:

- de 10 ori mai multe proteine pe kilogram-corp decat oamenii
- anumite lipide si vitamine (ex. vitamina A) pe care organismul ei nu le poate produce pe cale naturala
- taurina, un aminoacid esential cu rol multiplu (influenteaza sistemul imunitar, vederea, reproducerea), care trebuie suplimentat in hrana pisicii
- pisicile nu simt gustul dulce
- hrana cainilor nu este potrivita pentru pisici

Este extrem de important ca puiul tau sa aiba in fiecare zi o hrana gustoasa si completa care sa contina toate elementele necesare functionarii corecte a organismului sau. O dieta echilibrata va fi garantia ca preferatul tau va fi mereu jucaus si in forma.

Sa prepari tu insuti o astfel de hrana este insa o sarcina dificila. Va trebui sa ai cunostinte vaste despre multe substante nutritive, al caror surplus sau exces pot avea consecinte serioase asupra starii puiului. De aceea, experienta recomanda hrana de calitate preparata de specialisti.
fundabatting eyelashes?

| DemonicaMrx a răspuns:

Whiskas trebuie sa ii dai.torni laptic in farfuria ei si peste laptic whiskas. sau doar whiskas simplu sa ii dai.

| Nick_1272 a răspuns:

Orice conserva pentru pisica e foarte buna, daca vezi ca e dificil pentru ea sa o mestece, fa-o mai marunta! de firma producatoare, e discutabil! incearca pliculetele...vezi ce ii place si mergi pe ala! nu uita!:trebuie diversificata hrana!

| MihaelaDart a răspuns:

Motanul meu este un birmanez si are 10 luni, pe cand avea aproape aceeasi varsta ca pisica ta si nu numai cat si acumm ii dadeam whiskas junior, cascaval, lapte nu prea pentru ca se strica la stomac, el cam pe unde eram miros de mancare isi baga botul, e tare pofticios. Desi poti sa intri pe site-ul www.petz.ro si sa vezi acolo despre fiecare animalut si mancarea acestuia.