| Print_Sevas_1986 a întrebat:

Buna seara TPU. Intrebarea asta e pentru cei care merg la sala. M-am apucat si eu de sala de 3 saptamani. Merg mai exact si fac doar cardio (20 de minute pe bicicleta la functia "PRO", unde pedalezi atat de greu de-ti iese sufletul, alte 20-30 de minute pe banda, nu alerg ci merg foaaarte repede in ritmul muzicii trance din casti, la fel, pana transpir de parca zici ca am iesit din dus... dar si cateva aparate pentru forta). Ei bine, prima mea dorinta este sa dau burtica jos, bineinteles corelat si cu ceva abdomene ce le fac acasa. (momentan ma gandesc sa abordez un exerciutiu de 30 de minute gasit pe Youtube (abs workout).

Toate bune si frumoase pana aici. Ma simt excelent, mult mai bine, si cu o energie dubla de mare fata de cum eram inainte de a merge la sala. Gandesc mai pozitiv, nu ma mai supar din orice, deci efectele deja se vad. Ce nu e OK e ca aseara mi-a fost foarte rau, m-am bagat in pat iar dupa o ora in care nu am adormit ci am vorbit prin sms-uri cu cineva... cand sa ma ridic sa merg pana in bucatarie am zis ca pic jos. Pur si simplu se invartea toata camera cu mine, ochii imi fugeau, ameteam atat de tare incat a trebuit sa ma tin de pereti sa ma deplasez.

M-am speriat foarte tare iar cineva m-a certat. Cica e vorba de minerale si vitaminele ce le pierd la sala si, ca pe langa ca nu mananc ce si cand trebuie, eu mai si dorm doar de la 2-3 noaptea pana la 9 in fiece dimineata... de ani de zile si probabil acum organismul cand a dat de greu, scartaie.

Vreau deci cateva sfaturi, puteti chiar si sa ma certati, dar de la cei ce stiti ce inseamna sala cu adevarat... Si mai vreau si pareri cu ce as putea sa incep sa iau. Nu vreau proteine, de forta ma voi apuca abia din vara. As vrea totusi sa incep usor cu ceva suplimente, proteine... mai ales ca probabil am inima slabita de la cate ore de neodihna am pierdut in toti anii astia.

Multumesc frumos de eventualele raspunsuri tuturor... O seara placuta. happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Probabil ca ar fi o idee buna sa-ti faci niste analize de sange, sa vezi ce iti lipseste, si in functie de asta sa iei suplimentele adecvate.

Daca dormi 6-7 ore pe noapte ar trebui sa fie OK, nu toti oamenii se culca devreme. Eu de foarte multi ani ma culc tarziu de tot si nu am probleme, atata timp cat dorm suficient (6-7 ore pe noapte).

Bineinteles conteaza ce si cat mamanci. Daca vrei sa slabesti, redu un pic caloriile dar nu tine diete drastice daca te duci la sala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

3 chestii:

1. TU trebuie sa dormi CEL PUTIN 8 ore pe noapte, eu trebuie sa dorm 10 ore ca sa ma simt "in forta".

2. Mananca sanatos - fara cola / tigari / fast food (bine ca o pizza o data la 2-3 sapt. merge whistling) sau mai stiu ce alte rahaturi.

3. Daca faci sala, NU ITI MAI PIERDE VREMEA cu exercitii facute acasa. Si cu abdomene nu FACI NIMIC.