| RazvanRo a întrebat:

Am si eu o intrebare.Am 17 ani, 1.73 inaltime, 58 kilograme si vreau sa incep sa merg la o sala de forta pentru a-mi dezvolta musculatura. Ce ma sfatuiti?! Sa iau din primele zile proteine sau sa merg pe principiul de a trage doar de fiare fara a consuma aceste produse numite proteine?! Eu stau si ma gandesc, ca sunt slab pentru aceasta inaltime...si ar fi mai bine sa incep a consuma proteine.Acum voi asculta sfaturile voastre!

5 răspunsuri:
| ELAndrei a răspuns:

In primul rand sunt ca tine dar unpic mai inalt si am 72 kg.Am inceput sala de vre o 5 luni si crede-ma am rezultate bune de la59 kg am avansat foarte mult.In primele 2 luni vei observa ca o sa cresti repede in kg vre o 7 8 9 depinde dar dupa le vei obtine mai greuwinking. In prmul rand si cel mai important e vb de constructie unii pun masa musculara foarte repede altii ca noi 2:d mai greu dar cu timpu se pune stai fara griji in al 2 rand e alimentatia poti sa iei proteine dupa vre o 3 luni c am asa de sala i ti iei sa ti ajunga c am 1 luna sa vezi daca da rezultate(daca nu ai vre o 6 7 mese pe zi proteinele nu si fac efectul doar doar i ti dau unpic de forta)in al 3 rand e vb si de somn daca te culci pe la 2 3 seara asa cum faceam eu inainte e clar ca nu faci nimic iar in al 4 rand antrenamentul(din cate vezi antrenamentul este postat pe al 4 loc ultimu nu este chiar asa imporatat dar este ca fara el nu faci muschilaughing)uite programul meu de antrenament Piept+triceps(sau biceps) Spate+biceps+antebrat(sau triceps cum vrei, cum simti u ca lucreaza)Umeri+trapez si picioare(gambe)+abdomenewinking

| princessmaya a răspuns:

Nu iti recomand proteinele.Musculatura se poate dezvolta foarte simplu daca tragi de fiare sau practici vre`un alt sport. Daca ai lua proteine, si ai inceta sa mergi la sala pielea ta va avea de suferit.

| Cosmin86 a răspuns (pentru princessmaya):

Serios? pielea are de suferit de la proteine?

proteinele se gasesc si in mancare => TOATA LUMEA ar trebui sa aiba probleme cu pielea

esti doar un copil mic redus mintal, care nu a citit o carte in viata lui, nu?

| Cosmin86 a răspuns:

"aceste produse numite proteine"?

proteine = carne, peste, branza, oua, alte lactate, unele legume

tu cred ca vrei sa spui "suplimente bazate pe proteine". si daca esti slab, ar trebui sa iei bazate pe carbohidrati, nu pe proteine

deci primul sfat : CITESTE, tu inca nu stii notiuni de baza ( www.culturism.ro, www.getfit.ro, etc. )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai antrenor? intreaba-l ca de asta il platesti tongue
sfatul meu e ca inainte cu 2 saptamani de sala. sa te apuci de proteine. mese imbelsuga si alearga un pic ca corpul sa se acomodeze. apoi cand incepi sala baga doze mai mari de proteine. succese laughing