| Animeforlifee9921 a întrebat:

Buna seara tututor. Cum as putea sa ma ingras????? Stiu ca pare ciudat dar sunt foarte slaba, toti se ia de mine din cauza asta si deja m-am saturat! Ai mei imi zic ca sunt ok dar in clasa am niste colege care sunt mult mai plinute comparativ cu mine si toti zic ca ma ia vantul pe sus. Am incercat sa mananc mai mult,dar mi se face greata si am ajuns la varsta la care conteaza cum arat.
Ps: in legatura cu invatatul,fara sa ma laud am numai 8, 9 si 10 la scoala, nu imi mai dati peste nas!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ilinca2005mau a răspuns:

Bună! Aș vrea să îți pot da niște sfaturi cat mai bune, pentru că și eu am suferit de această problemă și m-am îngrășat cu 10 kg (nu mint) într-o lună în care mancam doar ouă fierte cu paine. Vreo 2-3 ouă fierte pe zi! Numai să meargă și pentru tine! Dacă ai în jur de 15-16-17-18 ani sau 25, îți amintesc că la un moment dat te vei îngrășa dintr-o dată. Nu îți pierde speranța!

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Cum as putea sa ma ingras? am incercat sa mananc mai mult, dar mi se face greata"

fă ce-i spuneam ințepatului de aici

https://www.tpu.ro/adolescenti/ce-exercitii-pot-face-pentru-a-ma-ingrasa/

| Animeforlifee9921 explică (pentru sierra1):

Un cantar cred ca tine vreo 100 de kg. Nu cred ca as arata bine la 100 dar na

| sierra1 a răspuns (pentru Animeforlifee9921):

ținta tu ți-ai propus-o, de unde să știm noi cât vrei să ajungi?

| haileewatson a răspuns:

Deci tu vrei sa te ingrasi pentru ca le vezi pe colegele tale ca sunt mai dezvoltate decat tine?
Dupa felul in care vorbesti nu iti dau mai mult de 14-15 ani, iar la varsta ta corpul tau nici macar nu e dezvoltat. Pana la finalul liceului o sa arati diferit.
Ai putea merge la nutritionist, dar ala o sa iti dea o dieta de ingrasare doar daca esti anorexica, subponderala si ai probleme de sanatate. Bai fratilor, nu stiu ce e cu copiii din ziua de azi. Pe vremea mea nu eram asa batute in cap incat sa ne dorim sa ne ingrasam doar pentru ca altele aveau sani si fund si noi nu laughing)...

| Fantaspirit a răspuns:

Nu mai faci deloc mișcare, stai pe net toată ziua și înfuleci

| manuemanoil a răspuns:

Înțeleg că te simți stresată din cauza faptului că ești mai slabă decât colegele tale și că vrei să îți crești greutatea. Este important să înțelegi că greutatea corporală poate fluctua din diverse motive și că nu este sănătos să încerci să îți forțezi organismul să crească în greutate într-un mod neobișnuit.

Este important să îți menții o alimentație echilibrată și sănătoasă și să îți faci exerciții fizice regulate pentru a te menține în formă. De asemenea, ar trebui să încerci să te concentrezi pe calitatea alimentelor pe care le consumi, în loc de cantitate.

| alin6ase6ase a răspuns:

Ar trebui sa te bucuri de avantajul acesta, mai tarziu o sa iti doresti sa slabesti si nu o sa poti, poate colegele sunt doar invidioase