| Denayra a întrebat:

Buna seara, urmeaza sa iau anticonceptionale midiana zilnic, medicul mi-a zis sa iau in prima zi de menstruatie, problema e ca nu stiu cu care trebuie sa incep pentru ca in prescriptie scrie ca se incepe de la sageata dar eu stiu ca in timpul ciclului se iau cele verzi. Ma poate ajuta cineva cu un sfat? Cum se procedeaza. Mentionez acum iau prima oara!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi inapoi la medic si intreaba l, ia cu tine o foaie si un pix, si scrie exact ce spune doctorul, nu le lua ca pe bomboane aiurea, degeaba intrebi aici, nu stim, mergi maine inapoi si vorbeste cu medicul.

| Ramo59 a răspuns:

Dacă iei pentru prima oară Midiana Zilnic, se începe de la Săgeata (pastila Alba) in prima zi a menstruatiei(sângerării), și apoi se continua pana la pastilele verzi când ar trebui sa vina menstruația. Reglându-se menstruația, ar trebui sa vina după ce termini pastilele verzi. (Așa e la mine spre exemplu. Exact după ce se termina pastilele verzi îmi vine ciclul.)