| SilverB a întrebat:

Buna seara! Va rog sa imi interpretati si mie acest examen microscopic

Celule epiteliale poligonale - rare
Celule epiteliale rotunde - relativ frecvente
Celule de tip "clue cells" - absente
Leucocite (PMN) - relativ frecvente
Eritrocite absente
Flora microbiana -absenti lactobacili, rari coci Gram pozitiv
Levuri - absente
Trichomonas vaginalis - nu se observa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Ambele sunt celule epiteliale intermediare, cele rodunde fiind mici, iar cele poligonale mari, iar numarul lor poate varia din cauza a mai multi factori:
-perioada ciclului menstrual;
-functionalitatea glandelor Skene si Bartholin;
-procese inflamatorii si infectioase, de regula la nivelul colului uterin;
etc.

Asta nu inseamna ca este ceva grav, doar ca exista un dezechilibru al florei si un proces inflamator. Poate fi ceva simplu de tratat sau poate fi ceva care necesita mai multe investigatii si un timp mai indelungat de tratament.
O astfel de analiza de cultura da indicii despre ce nu ar putea fi in regula, dar nu mereu se poate stabili un diagnostic clar, fiind necesare investigatii suplimentare.

Totul depinde de istoricul tau, de simptome.Numai medicul tau va fi in masura sa decida si sa te indrume in ceea ce priveste urmatorul pas.

9 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Nu cumva scrie "coci Gram-pozitivi"? Cel putin asa ar trebui sa scrie.
Cocii Gram-pozitivi sunt streptococii si stafilococii carora li s-a dat un grad redus de raspandire in urma probei trimise la laborator, dar prezenta cocilor gram-pozitivi este normala daca ti-ai inceput deja viata sexuala, deci atata timp cat prezenta lor este una controlata este ok.Insa ridica semne de intrebare prezenta lor in absenta lactobacililor si prezenta crescuta a leucocitelor ceea ce indica un dezechilibru la nivelul florei si o posibila infectie.
Si nu, nu este candidoza, asa cum s-a sugerat deoarece ar fi fost prezente levuri, iar in cazul tau sunt absente.

Cel mai probabil iti va fi recomandat un tratament cu ovule (mai rar tratament oral, dar depinde de medic si de istoricul tau) si se va astepta reactia organismului tau la acesta sau ti se va cere sa faci analize amanuntite in functie de simptomele pe care le prezinti si de istoricul tau medical.

Multa sanatate!

| SilverB explică (pentru Floridori):

Multumesc tare mult!

| Floridori a răspuns (pentru SilverB):

Cu mare drag! Numai bine!

| SilverB explică (pentru Floridori):

Da, m-am uitat acum inca odata pe buetinul de analiza, asa scrie "Flora microbiana absenti lactobacili, rari coci Gram pozitiv" asa este tiparit(intr-adevar, suna putin aiurea) Multumesc inca odata, pentru raspuns!

| Floridori a răspuns (pentru SilverB):

Am intrebat deoarece cocii Gram sunt de doua feluri:
-coci Gram-pozitivi: Staphylococcus si Streptococcus;
-coci Gram-negativi: bacteriile din clasa Moraxellaceae si gonococul Neisseria gonorrhoeae (cel care provoaca gonoreea).

Dar chiar daca formularea este aceasta, banuiesc ca se refera la prezenta stafilococilor si streptococilor, adica a cocilor Gram-pozitivi.Fiecare laborator foloseste propria formulare.

Sper sa rezolvi mica problema si sa fii bine!

| SilverB explică (pentru Floridori):

Buna ziua, va multumesc mult pentru raspuns! Mai am o intrebare, deoarece mai am de asteptat pana sa ajung la medic 3 sptamani si nu am liniste! Am tot intrat pe diferite forumuri de specialitate si absolut in toate buletinele de analiza, de la diferite personae apar:
Celule epiteliale poligonale – frecvente sau relative frecvente
Celule epiteliale rotunde – rare, pe cand la mine, exact invers:
Celule epiteliale poligonale - rare
Celule epiteliale rotunde - relativ frecvente. Care este diferenta si cat de grav este?

| SilverB explică (pentru Floridori):

Va multumesc pentru raspunsuri!

| Floridori a răspuns (pentru SilverB):

Cu drag! Multa sanatate!

| Floridori a răspuns (pentru SilverB):

Ambele sunt celule epiteliale intermediare, cele rodunde fiind mici, iar cele poligonale mari, iar numarul lor poate varia din cauza a mai multi factori:
-perioada ciclului menstrual;
-functionalitatea glandelor Skene si Bartholin;
-procese inflamatorii si infectioase, de regula la nivelul colului uterin;
etc.

Asta nu inseamna ca este ceva grav, doar ca exista un dezechilibru al florei si un proces inflamator. Poate fi ceva simplu de tratat sau poate fi ceva care necesita mai multe investigatii si un timp mai indelungat de tratament.
O astfel de analiza de cultura da indicii despre ce nu ar putea fi in regula, dar nu mereu se poate stabili un diagnostic clar, fiind necesare investigatii suplimentare.

Totul depinde de istoricul tau, de simptome.Numai medicul tau va fi in masura sa decida si sa te indrume in ceea ce priveste urmatorul pas.

| Hela a răspuns:

Cred ca e o candidoza vaginala, dar ar trebui sa investighezi