| anonim_4396 a întrebat:

Sotul meu are niste bubite pe penis si il mananca,el are aceasta problema de mai mult timp, doar ca dupa cateva zile i trece si dupa 2 3 luni iar i apare si tot asa,oare una din cauze sa fie si mediul in care lucreaza si din cauza transpiratie? el lucreaza intr un loc cu foarte mult praf,de multe ori ma mai ustura si pe mine si dupa iar imi trecea, el nu a mai avut relatii si cu allte persoane decat cu mine de 7 aNI,si deranjul asta a lui e dde vreo 3, doar cai trece si tot asa, ce putem face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Poate fi o infectie trenanta sau o forma de alergie la latex, lubrifiante daca le folositi. Ar fi indicat sa mergeti la un medic dermato-venerolog amandoi pentru consult si investigatii.
http://www.i-medic.ro/sexologie/boli-cu-transmitere-sexuala

| onasis1961 a răspuns:

Buna ziua! Aplicati Betadine unguent, este un antiseptic eficient atat in infectii cauzate de bacterii, cat si de ciuperci si virusuri. Aplicati in strat subtire dimineata si seara, o saptamana.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

De obicei, mâncărimile genitale ( respectiv acele bubiţe ) indică o infecţie genitală/BTS sad

În momentul când are acele mâncărimi/bubiţe, TREBUIE să meargă la un control la medicul specialist dermato-venerolog pentru stabilirea/confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat!

Evident, ÎNTÂI merge la medicul de familie pentru Trimitere la Dermato-venerologie.

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna dimineata.Cred ca e vorba de niste bubite mici care provoaca mancarimi vreo saptamana apoi se sparg si se ia pielea putin ca si cum se ia de pe spate cand suntem bronzati?
Daca da, afla ca e din cauza nelubrifierii sexului inainte de actul sexual. Din cauza unei dereglari hormonale la femei, secretia ta vaginala nu e destul de "alunecoasa" ca sa spun asa si provoaca, din cauza frecusului" acele iritatii. Asta o patim mai toti barbatii.Cred ca e vorba de acele bubite care apar pe capul penisului si nu pe preput(piele). Daca am inteles bine inseamna ca asta-i cauza.Am patit-o si eu si am observat ca daca lubrifiez sexul inainte, nu mai sunt probleme.Deci,e posibil si din cauza unei dereglari hormonale la femei ca si in cazul sotiei mele cand am cercetat chestia asta.

| secretlove2014 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred ca e asta, de obicei lui i iasa aceste bubite inainte de a face sex cu vreo 2 zile, si nu se sparg acele bubite ci doar se retrag ca si cum n ar fi, dar dupa ce facem sex i trece si dupa ma deranjeaza pe mine o zi 2

| anonim_4396 explică (pentru secretlove2014):

Scuze nu intelesesem intrebarea bine.Deci e de alta cauza. Poate merge la un medic, suntem maturi nu mai suntem adolescenti.Acolo doctorul e in masura sa examineze si sa traga un diagnostic. Aici gasim doar pareri si nu e bine sa luam medicamente asa. Poate fi una sau poate fi alta, fiecare buba cu tratamentul ei, in masura ei, care doar doctorul la examinare poate spune. Sanatate.