| TeenageGirl a întrebat:

Buna!
[sper ca ma puteti ajuta]

Am o problema!
Am in casa cativa tantari care nu "dispar"!
Pun diferite solutii in rpiza dau fos la pastile dau cu spary-uri dar nu "Vor sa dispara"!

Dimineata cand ma scol, ma trezesc ca am pe mana vreo 10 blande[Cred ca aceasta este denumirea lor]
Cu ce ar trebui sa ma dau sa nu le mai am!
Eu nu resuesc sa ma stapanesc! Ma scarpiiin
!

Eu stiam ca trebuie sa ma dau cu lamaie...
Voi ce credeti?

PS:Nu cred ca sunt de la tantari.:-\
Adica am 40 de blande pe tot corpul! Of!

HELLLP ME!

Astept raspunsuri folositoare!:-((

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Blandele pot fi cauzate de intepaturile insectelor sau de o alergie (urticarie), care poate fi cauzata de o substanta dintr-un aliment (coloranti, conservanti, oua, etc), praf, mucegai, chiar si de apa rece sau calda. In cazurile de urticarie, aceste bubite pot sa-ti apara oriunde pe piele, si nu numai, dar localizarea cea mai frecventa este pe solduri si partea inferioara a abdomenului. Daca suspectezi ca ai o alergie, atunci ar trebui sa-ti faci analize, sa vezi la ce alergen esti sensibila, apoi sa faci tratament cu antialergicul specific si cu calciu.
Mai este varianta sa fi luat de undeva purici, daca vezi puncte negre pe lenjeria de pat atunci este aproape sigur ca acestea sunt de la ei. thinking

| Veme a răspuns:

1."Am o problema! Am in casa cativa tantari"
2."PS:Nu cred ca sunt de la tantari.:-\ Adica am 40 de blande pe tot corpul! Of!"

A. Daca te supara ca ai tantari si nu dispar poate ai o sursa pe unde tantarii intra in casa. Am avut si eu aceeasi problema acum cativa ani si am constatat ca evacuarea de la hota nu mai avea plasa si pe acolo puteau sa intre si vulturi nu doar tantari.
B. Daca te supara ca ai blande si de fapt nu ai tantari in casa atunci poate ai o alergie (ceva ce ai mancat, un detergent, etc). Daca banuiesti ca este de la mancare gandeste-te la ce ai introdus in alimentatie recent si nu mancai de obicei. Ar putea fi cauza. Daca nu poate ti-ai schimbat recent detergentul.
Oricum pui problema foarte... complex.

| CARMENCITA a răspuns:

Eu am plasa la geam si nu am tantari. Daca ai dat cu spray sau ai aparat trebuiau sa dispara.Incearca sa-i prinzi cu pliciul.Cat despre bubite daca sunt mai multe consulta un medic.

| TeenageGirl explică:

Va multumeschappy

| mossu a răspuns:

Poate ai o toxinfectie alimentara.Am zis "POATE"! Trebuie sa consulti un medic. Ok?