| CraciunFlavius1999 a întrebat:

Sper să aveți răbdarea să citiți.Deci am 18 ani, 1.80 și aproximativ 80kg, nu beau, nu fumez și am făcut sport (sală) timp de 2 ani, timp in care am avut o alimentație destul de sănătoasă.Țin sa precizez că mă aflu într-o perioadă foarte stresantă:bacul, școală de șoferi și alte treburi personale.In ultimele luni țin să precizez că am avut și câteva nopți nedormite sau prost dormite(la ore târzii) și nu m-am alimentat la timp, ținând cont că fac sport.In concluzie am avut o perioadă solicitantă fizic, psihic și emoțional.Problema mea o reprezintă simptomele care au debutat acum 3 săptămâni cu dureri in dreptul inimii, care s-au dovedit a fi dureri intercostale, am făcut și EKG și a ieșit bine(tensiunea, 120 80).In timpul acela cred că m-am stresat și speriat că am ceva la inimă. Acele dureri au încetat să mai apară însă am parte de alte simptome: amețeală (oarecum confuz,nu leșin sau îmi pierd echilibrul),simt pulsul cum îmi zguduie tot corpul,am avut dureri de cap sporadice, tremur, am avut spasme musculare dar au încetat, iar cel mai recent am avut un episod in care mi-au amorțit mâinile apoi tot corpul s-a răcit (in special mâinile și picioarele) și tremuram.Cand mă trezesc dimineața am doar palmele amorțite.Precizez că am făcut și teste de sânge (totul a ieșit bine), la medicul de familie am fost diagnosticat cu tulburări neurovegetative și în prezent iau B6 intramuscular și administrare orala magneziu și calciu. Urinez frecvent și nici scaunul nu arata prea bine.Ce părere aveți? Anxietate? E doar o perioada mai grea.Simptomele le am de 3 săptămâni și s-au schimbat oarecum, persista mereu. Este adevărat că m-am speriat mult și am căutat pe net și posibil ca subconștientul meu sa macine. Vreau un răspuns cat mai pe larg.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tulburare neuro-vegetativa. Probabil nu ai fost pus, de mic, in fata unor probleme reale si acum, la 18 ani, dai de prima problema si este normal sa te simti coplesit. Tratamentul te va ajuta, dar auto-controlul este cheia vindecarii tale.
NU mai cauta pe net, stii prea bine ca este complet interzis sa citesti informatii despre sanatate din surse neverificate riguros. Mai bine aminteste-ti ca esti barbat in toata firea si ca e normal sa ai un psihic puternic, care sa invinga orice.

Bula
| Bula a răspuns:

"Minte sanatoasa in corp sanatos" (Mens sana in corpore sano - lat.)
Tu ai facut sport intens pentru a-ti forma CORPUL, dar ai neglijat partea cu SUFLETUL.
A sosit momentul sa-ti incepi viata adevarata, pentru care veiavea nevoie si de antrenarea MINTII, altfel apar tot felul de fenomene ciudate cu care raspunde corpul tau.

In primul rand, in loc sa te framanti sufleteste, incearca sa gandesti lucrurile inainte, calm, sa nu te surprinda. Ai la dispozitie multe cai de documentare, inclusiv internetul. Un om documentat este ca si unul cu fizicul antrenat: nici problemele complicate nu vor fi grele.

Iar pentru aceste simptome (dereglari nervoase momentane) iti dau un sfat: nu le da mare importanta, doar daca te dor insuportabil.

Efectul stress-ului poate fi usor combatut cu cate 2-3 cani de ceai, zilnic:
Pentru o cana de ceai se pune o lingurita /plic de ceai de SALVIE + o lingurita /plic ceai de TEI in apa fierbinte (nu in fierbere, ci luat de pe foc! ), iar dupa racire se indulceste cu o lingurita de MIERE de albine.

Este o combinatie de ceai relaxanta, care te face sa nu te framanti pentru nimicuri, iar peste problemele mari sa treci mai cu usurinta. Este recomandat inclusiv persoanelor care au tensiunea ridicata din cauza stress-ului si auto-framantarii, depresiei.

| Evolution a răspuns:

Salut, ceea ce ai tu se cheama stres. Am avut si eu parte de asa ceva in perioada aia. Chiar din cauza stresului, ajunsesem la spital din cauza ca nu puteam manca.
Ideea e ca in ciuda tuturor lucrurilor care le ai de facut, ai nevoie in fiecare zi sa te plimbi sau sa faci orice altceva care sa te relaxeze psihic, cel putin o ora. Trebuie sa mai iesi cu prietenii / prietena / familia. Sa te uiti la tv sau filme si etc.
Un lucru foarte important este somnul, trebuie sa dormi. O noapte nedormita nu o vei simti acum, ci in timp.
Trebuie sa respecti orele de somn, altfel vei ceda psihic.( adica vei plange de nervi sau vei intra in spital ca in cazul meu si te vei linistii cu perfuzii)
Starile tale sunt perfect normale si nu ai nevoie de niciun medicament, nu esti nebun. Mananca sanatos si dormi suficient, trateaza situatia barbateste si gandeste'te ca unii au probleme mai grave si reusesc sa treaca fizic si psihic peste ele.
Succes!

| lpavel a răspuns:

Nu ai nimic doar ca asa raspunde corpul cand este prea solicitat! Ia multivitamine sau vitaminele de tip B, te va ajuta mult, nu-ti mai face atatea griji, va reveni totul la normal cand nu-ti vei mai solicita corpul atat de mult! Bafta!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Incearca sa iei vitamax zilnic o capsula te va ajuta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MihaiNicu23):

Pentru ce să ia vitamax?

| bogdan324 a răspuns:

Iti faci prea multe griji,totul pleaca din capul tau,si eu am avut probleme minuscule de care imi faceam probleme, iar acum o duc in extrema cealalta, nu ma intereseaza ce problema as avea, eu merg inainte, culmea ca asta este si factorul vindecarii ulterioare.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Capu sus. Ce este bărbat sau cct? Întrebarea asta mi-o punea taica-miu când eram mic de ma loveam si dădeam sa plang, ma opream instant, acum mi-o pun singur si inca functioneaza. Multe emotii adunate in subconștientul tău. Bacul trece, e doar un examen, daca il ratezi ai sanse sa il dai iar si tot asa. Fii bărbat.

| costinvlad a răspuns:

Depinde. Poti lua vitamina C, multivitamine si magneziu, calciu si d3 si multi-minerale(cam scump). Aceste simptome pot aparea daca esti stresat, solicitat, iar amorteala mie imi apare cand stau mult pe telefon, laptop, pe desktop nu am stat(decat foarte rar) si cred ca acestea 3 iradiaza in jur, adica iti dai seama ca bateria telefonului poate sa contina cine stie ce, iar daca metalele din care sunt asamblate telefoanele mai proaste, chiar si cele bune, la temperaturi foarte mari, in functie de anumite conditii, pot sa iradieze. Senzatia de racoare poate fi ca iti vine curent. Daca nu ar avea niciun motiv sa ti se faca frig, inseamna ca anumite radiatii se afla in preajma ceva de genu chiar si fantomele/spiritele sunt niste radiatii detectabile de anumite aparate. Daca a venit vreuna te poate omora ca este plina de energie(alfa, beta, gamma: RAY) laughing)))))))))))))))))

| Miss25JK a răspuns:

happy ti-am raspuns la intrebarile astea de peste 10 ori... dar degeaba. mai nou ai si ipohondrie... calciu si magneziu nu ai zis ca il faci intravenos?