| dragonbos a întrebat:

Buna spuneti-mi cateva informatii despre alimentatie,ce alimente sunt sanatoase ce alimente sunt rele,antrenament piept,nu stiu dar nu reusesc sa imi ac un program zilnic in care sa imi antrenezi toate grupele musculare, nu stiu cand sa fac pauza am auzit ca un muschi are nevoie de 48 de ore sa se refaca si asa el creste. funda la raspunsurile cele mai bune

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
http://calorii.oneden.com/
Mergi la sală.
Pa, pa.

| dragonbos explică (pentru Legiuitoarea):

Am 13 ani si cea mai apropiata sala e in Suceava.

| doctorandus a răspuns:

Mananca variat, nu folosi prafuri de proteine, ca sunt periculoase. Sportivii adevarati iau suplimente numai sub supraveghere medicala.

| Cosmin86 a răspuns (pentru doctorandus):

Serios? DE CAND sunt prafurile de proteine periculoase?

Daca erau periculoase se vindeau doar in farmacii cu reteta, nu scria MARE pe ele "nu au efecte secundare".

prafuri cu proteine = mancare concentrata

| doctorandus a răspuns (pentru Cosmin86):

"There are several health implications associated with consuming too much whey protein and protein in general. Too much protein can cause further damage to your kidneys if you suffer from any pre-existing condition affecting your kidneys, such as diabetes or kidney disease. It also can lead to weight gain in the form of body fat. Dr. Virginia Uhley, Ph.D., of the University of Michigan Medical School, sums it up by stating that more protein doesn’t lead to increased muscle gains or weight loss."

http://www.livestrong.com/article/545757-whey-protein-abuse/

Vezi si http://www.infobarrel.com/The_Dangers_Of_Whey_Protein_Powder

| Cosmin86 a răspuns (pentru doctorandus):

Acolo e vorba doar de exces. Si cea mai sanatoasa mancare in exces cauzeaza probleme.

" Too much protein", adica exces. Si se vede si in titlul primului link "whey protein abuse", deci din nou e vorba doar despre exces.