| baiatulxboyx a întrebat:

M-am apucat de sala de saptamana asta si am facut asa : luni sala 1 ora jumate, marti sala 1 ora jumate, iar azi nu am facut sala, am facut o zi pauza pentru a merge la fotbal ca am auzit ca muschii cresc in ziua pauza(cand te odihnesti). Eu fac sala pentru cresterea in masa musculara si am auzit ca trebuie sa mananci mult ca sa creasca muschi ( proteine+ carbo dupa antrenament si carbo inainte de antrenament ), ma rog, nu exces, dar mancare sanatoasa gen o friptura pe gratar si cu salata multa si cu lipie(dupa antrenament ). Am cateva intrebari :
1. La cat timp dupa ce ai terminat antrenamentul la sala trebuie sa mananci? Eu mananc la o ora dupa antrenament.
2. Ce mananci in ziua pauza? Trebuie sa mananci la fel de mult sau mai putin? Am de gand sa fac o zi sala si una pauza, adica cam de 3-4 ori pe saptamana si cred ca ar ajunge pentru ca stiu ca e nevoie de alimentatie si de odihna ca sa se refaca muschii, deci ce mananc in ziua pauza si cat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| xyz321 a răspuns:

Daca ai fi mers la o sala dotata cu personal priceput ai fi aflat deja de la inceput raspunsurile la aceste intrebari, dar totusi ai putea sa intrebi si poate te va lamuri.
si eu fac sala de vreo 2 ani si tot timpul am facut cam asa >>>
ma trezeam, stateam cam 1 ora ( cafeaua si motaitul prin pat), apoi mancam ceva consistent dupa care imi vedeam de treaba.
inainte de a intra la lucru cu 3 ore mergeam la sala unde trageam de fiare 1 -2 ore,(depinde de timpul disponibil), apoi mergeam la lucru si dupa 2 ore mancam (multe verdeturi dar si carne, sau ce aveam), deci daca mananci dupa 2 ore de odihna e ok.
acum nu prea mai trag pe la sala ca m-am apucat de lupte si mi se pare mai interesant si folositor. dupa 1 an de sala te poti apuca si tu de lupte (ca sa nu tii muschiuletii pe tine degeaba).
si cat despre muchi cred ca se dezvolta destul de bine si daca ii pui zilnic la treaba...eu nu faceam pauza decat duminica sau cand plecam in concediu si crede-ma ca s-au dezvoltat destul de mult.
bafta