| aceafata15 a întrebat:

Buna,știe cineva ce pot face împotriva crampelor menstruale? Nu pot dormi noapte de la ele

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Incearca sa iei o pastila "Nospa" cand ai perioada dureroasa. Daca ai dureri foarte mari, atunci foloseste "Nospa Forte".
Ambele se gasesc la farmacii, fara reteta, unde te pot indruma si mai exacr cum- si cand sa le folosesti.

| Andreeush a răspuns:

*Compresele calde- aplică comprese calde în zona abdominală, acestea ameliorează durerile menstruale.
Poți folosi o sticlă umplută cu apă caldă pe post de compresă ori îți poți face un duș fierbinte.
*Ghimbirul- este eficient atunci când vine vorba despre ameliorarea durerilor menstruale, asta pentru că scade nivelul de prostaglandine, compușii care se fac vinovați de durerile menstruale.
Pentru a consuma ghimbirul în scopuri terapeutice în perioada dificilă a lunii poți prepara un ceai de ghimbir. Poți face asta dând pe răzătoare o bucată de ghimbir, pe care o vei fierbe apoi într-o cantitate de 200 ml de apă. Bea ceaiul de ghimbir ca atare, neîndulcit.
*Scorțișoara- proprietățile sale antispasmodice și antiinflamatorii fac din scorțișoară un aliat în lupta cu crampele menstruale. Mai mult decât atât, scorțișoara reprezintă o sursă excelentă de fibre, calciu, fier și magneziu.
Pentru a prepara un ceai de scorțișoară, fierbe o cană de apă cu o linguriță de scorțișoară. Bea 2-3 căni pe zi în primele zile de ciclu menstrual.
*Uleiurile esentiale-masarea zonei abdominale cu uleiuri esențiale cu proprietăți calmante este, de asemenea, o metodă de calmare a durerilor pe care trebuie să o iei în seamă. Ideale sunt uleiurile esențiale de lavandă, de rozmarin, de iasomie și de zmeură. Și uleiul de valeriană reduce spasmele musculare specifice perioadei dificile a lunii, însă are și capacitatea de a te scăpa de starea de nervozitate și iritare pe care o ai la debutul ciclului menstrual.
*Feniculul- este eficient pentru relaxarea musculară în zona uterului, datorită faptului că este un antiinflamator și antispasmodic natural.
Din fenicul se poate face un ceai eficient în ameliorarea durerilor menstruale. Pentru a prepara acest ceai, fierbe o linguriță de seminte de fenicul într-o cantitate de 250 ml de apă. După ce începe să clocotească, lasă focul la minimum pentru încă 5 minute. Strecoară ceaiul, îndulceste-l cu o linguriță de miere și consumă câte o cană la 4-5 ore. Dacă simți nevoia, poți consuma mai des acest ceai.
* Exercițiile fizice regulate sunt o modalitate naturală de diminuare a tensiunii musculare și de creștere a stării de spirit. Prin urmare, menținerea unui program regulat de activitate fizică, inclusiv mers pe jos timp de 20 de minute, în fiecare zi, poate ajuta la reducerea severității crampelor menstruale.

| Bizon95 a răspuns:

Intreaba la doctor, sincer e cea mai buna solutie, el iti poate da o solutie care sa ti se potriveasca numai tie

numele tau imi sugereaza ca ai avea 15 ani...
NU TREBUIE SA TE JENEZI CA AI O PROBLEMA MEDICALA
**ORICARE AR FI ACEA PROBLEMA MEDICALA**
iar daca, chiar te deranjeaza si MAI ALES CAND TE DOARE, insista pe langa parinti sa mergi la doctor, e viata ta, nu poti sa tii-o petreci cu durere si apoi frica de durere

apoi da vina pe... parinti, pentru ca sunt fete care in afara de sange nu au nici un simptom oarecare cand au menstruatie, iar asta e pura genetica (deci parintii sunt de vina) big grin

| TheGentleman a răspuns:

Sex sau degețica. Orgasmul este cel mai bun anaglezic, antidepresiv și somnifer

| Bizon95 a răspuns (pentru TheGentleman):

Daca are 15 ani pe bune, ai nimerit-o... RAUUUU big grin