| Aleeee73838388383 a întrebat:

Buna! Stiti cumva cat iti poate intarzia menstruatia de la efortul fizic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Menstruatia NU intarzie niciodata de la efortul fizic, dimpotriva, efortul fizic intens poate declasa hemoragii, nu oprii sau intarzia menstra.

Menstruatia poate intarzia din foarte multe cauze: slabit sau ingrasat masiv, medicatie hormonala, schimbari hormonale severe, sarcini, chisturi, fibroame, tumori sau pur si simplu este vorba de un ciclu de tip neregulat, care vine aleator.

| ioana748 a răspuns:

De obicei efortul fizic face ca menstruația sa vina mai repede.
Mai bine, un test de sarcina de la farmacie.

| LisaJulie a răspuns:

Depinde e organismul tău, de ce mănânci, cât mănânci și ce fel de efort fizic faci! Mie cel mai mult mi-a întârziat patru zile deoarece practic innotul

| Standt a răspuns:

De la efort fizic poate veni mai repede. Nu intarzaie niciodata. Cred ca ai facut "efort" in pat si ai ramas insarcinata.

| Cipi1212 a răspuns:

Nu are nicio legătură menstruația cu efortul fizic.

| elennaionela14 a răspuns:

De la stres sau raceala sau daca iei paracetamol sau ceva de genul.